Dağlık Karabağ Savaşını Bitirecek Anlaşma İmzalandı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ve Rusya devlet başkanlarıyla ateşkes için ortak bir bildiri imzaladıklarını duyurarak, bunun kendisi ve Ermenistan halkı için ‘son derece acı verici’ olduğunu ifade etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00’dan (TSİ) itibaren ateşkes başladı.” dedi. Azerbaycan’ın Karabağ zaferiyle birlikte halk sokaklara indi.

Daha önce Karabağ’ın en büyük 2. kenti Şuşa’yı ele geçirdiğini açıklayan Azerbaycan, savaşı bitirecek kalıcı ateşkesi imzaladıklarını açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Putin, Azeri mevkidaşı Aliyev’le video-konferans yoluyla ortak bir açıklamada bulunarak, anlaşmayı canlı yayında imzaladı.

Aliyev, yaptığı açıklamada “Savaşın sona eriyor oluşundan memnunum” diyerek, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

“Bugün bu belgenin imzalanması Rusya’nın aktif rolünün bir göstergesidir” değerlendirmesinde bulunan Aliyev, “Sorunun çözümü için ortak bir format oluşturduk” ifadelerini kullandı.

Aliyev, ayrıca Karabağ’a Türk ve Rus askerlerden oluşan barış güçlerinin konuşlanacağı bilgisini paylaştı. Aliyev, ayrıca Rus askerinin anlaşma gereği Dağlık Karabağ’da 5 yıl süreyle kalacağını, taraflar itiraz etmezse bu sürenin uzatılabileceğini duyurdu.

Öte yandan Aliyev, Kelbecer’in 15 Kasım, Laçın’ın ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a geri verileceğini kaydetti.

Paşinyan’ın sözlerine ve ateşkes antlaşmasına tepki gösteren Ermeni halkı, Erivan’da toplandı ve protestoları için Başbakanlık Konutu’na yürümeye başladı. Ermeni basını şu an protestocularla güvenlik güçleri arasında arbedenin başladığını belirtti. Ermenistan’da 17 siyasi parti Paşinyan’a istifa çağrısında bulunduğu öğrenildi.

Sosyal medya hesabından anlaşma hakkında açıklama yapan Paşinyan’a tepki mesajları yağıyor. Ermenilerden bazıları, Paşinyan’a sitem mesajları yollarken bazıları paylaşımın Paşinyan dışında birilerinin yaptığını ima etti.

Ayrıca Habertürk’ün Türk yetkililere dayandırdığı haberine göre, Türkiye’nin, Rusya’yla ayrı bir anlaşma imzalayacağı, askeri gözlem merkezi kurulacağı ve bir barış gücü oluşturulacağı bilgisini vererek, Türk Dışişleri’nin  Rusya’yla bir metin üzerinde çalıştığını kaydetti.