Dailymotion’dan Beklenen “Türkiye” Kararı Geldi

Sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de temsilcilik açmaya karar veren sosyal ağlar arasına TikTok’tan kısa süre sonra dünyanın en popüler 2. video izleme sitesi Dailymotion da katıldı.

Ekim 2020’den beri yürürlükte olan Sosyal medya yasası gereğince, günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yabancı sosyal medya ağlarına getirilen Türkiye’de temsilci zorunluluğu nedeniyle sosyal ağlar zor günler geçirdi. 2 kez para cezası kesilmesinin ardından yaklaşmakta olan 3 ay reklam yasağına sayılı günler kala TikTok‘tan kısa süre sonra Dailymotion sitesi de Türkiye’de temsilci açmayı kabul eden kurumlar arasına katıldı.

Açıklamayı Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, sosyal medya hesabından yaptı.

Sayan, “TikTok’tan sonra Dailymotion’dan da güzel haber geldi. Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılardan Dailymotion da Türkiye’de temsilci atadı. Henüz temsilci atamayan sosyal ağlardan da en kısa zamanda aynı adımı bekliyoruz!” açıklamasıyla haberi duyurdu.

Ayrıca Sayan, zorunlulukların getireceği avantajları da ayrı bir açıklama olarak anlattı.

Sayan “Sosyal ağların gelişiyle vatandaşlarımız sosyal ağlarda karşılaştıkları olumsuzluklarda muhatap bulabilecek. Taklit hesap, dolandırıcılık, zorbalık vb. durumlarda vatandaşlarımız şikayetlerine daha kolay çözüm bulabilecekler.” ifadeleriyle yeni yasanın sağlayacağı kolaylıklardan söz etti.

TikTok ve Dailymotion’ın temsilci kararının ardından daha önceden temsilci açan Youtube ve VK gelecek cezalardan etkilenmeyecekken, temsilci üzerine çalışmaları olmayan sosyal medya ağları Instagram, Twitter, Facebook, Periscope, Pinterest ve LinkedIn’in yakında gelecek reklam yasağından etkileneceği tahmin ediliyor.