Danimarka’da Bir Bar, Test Yaptırana Bedava Bira Veriyor

Danimarka’da yürürlüğe giren “Korona Virüs Pasaportu” uygulamasından sonra Kopenhag’da bir bar, müşterilere hem Kovid-19 testi hem de bira servis etmeye başladı. Bara girmeden önce 25 Dolara antijen testi yapan müşteriler, test sonuçlanana kadar biralarını içiyor. Test sonucu pozitif olanlar içeride oturabiliyor.

Korona virüsle mücadele süreci boyunca başaralı sonuçlar alan ülkelerden Danimarka’da bir bar çağa ayak uydurarak müşterilerine farklı bir hizmet sunmaya başladı.

Başkent Kopenhag’da yer alan ‘Warpigs Brewpub‘ isimli bar, 25 dolara hem müşterilerine korona virüs antijeni testi yapıyor hem de bedava bira veriyor. Uzun süredir yürürlükte olan uygulama nedeniyle barın müşterileri durumdan oldukça mutlu. Barda 25 dolara antijen testi alan müşteriler dışarıda biralarını içerken 30 dakika sonra gelen sonucun pozitif olması durumunda müşteriler içeride oturabiliyor.

Aşılanmış olma veya korona virüs testinde negatif çıkması şartı var

Barın bu uygulaması anlaşmalı olduğu sağlık şirketinin hızlı test kitlerinin edinilmesi ve Danimarka’nın korona pasaportu sistemi’nin yürürlüğe girmesiyle başladığı biliniyor.

Yakın zamanda yürürlüğe giren sistemde, hareket serbestisi için yurttaşlardan ya cep telefonu uygulaması üzerinden veya hükümetin onayladığı formları göstererek ya aşılı olduklarını ya da hastalığı geçirerek bağışıklık kazandığını yahut son 72 saatte negatif test sonucu aldığını kanıtlamasını istiyor.

Bu kapsamda müze, bar, kafe, restoran çalışanları müşterileri içeri almadan önce korona statülerini kontrol ediliyor.

Müşteriler kuyruk olmadığı için mutlu

Danimarka’da korona virüs testleri ücretsiz ancak Bar’ın testlere ek olarak bira ikramı etmesi müşterilerin daha çok ilgisini çekiyor. Bar’a ziyaret eden müşteriler, hastanede sıraya girmek zorunda olmayacakları için durumdan memnun olduğunu belirtti.

Yerel basına konuşan müşterilerden birisi, en yakın test merkezinde ancak 1-2 saatte sıranın gelebileceği bir kuyruk gördüklerini, barda test yaptırmaktan memnun olduklarını ifade etti.