Dışişleri Bakanlığı’ndan Ermenistan’a Kınama

Dışişleri Bakanlığı, ateşkese aykırı şekilde Azerbaycan’ın Gence şehrine füzelerle saldıran Ermenistan’ı kınadı. Dışişleri Bakanlığı Ermenistan için “Uluslararası insancıl hukuku ihlal etmekte sakınca görmediğini ve ateşkes dilinden anlamadığını da ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.

Ermenistan’ın geçtiğimiz hafta Azerbaycan’ın büyük şehirlerinden Gence kentine füzelerle saldırmış, Dışişleri Bakanlığı saldırı hakkında “Ermenistan’ın hukuk tanımaz tutumunun yeni bir tezahürüdür” ifadesini kullanarak ve ” Cenevre Sözleşmeleri olmak üzere insancıl hukukun tüm ilkelerini ihlal ederek, işgal ettiği için çatışmalara sahne olan bölgelerin ötesinde de sivil yerleşim alanlarına saldırmaktadır” diyerek Ermenistan’ı kınamıştı.

Bu açıklamadan bir hafta olmadan Ermenistan, Azerbaycan ile yaptığı ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan’ın Gence kentine tekrar füzeli saldırı düzenledi. Azerbaycan Başsavcılığı, saldırıda 9 kişi hayatını kaybederken 39 kişinin yaralandığını, hasar gören ve yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan’a Gence saldırısının ardından yayınladığı açıklamayla Ermenistan’ı kınadı.

“Bu saldırı aynı zamanda Ermenistan’ın gayrimeşru işgalini sürdürebilmek için uluslararası insancıl hukuku ihlal etmekte beis görmediğini ve ateşkes dilinden anlamadığını da ortaya koymaktadır” ifadeleriyle ateşkese uymayan Ermenistan’ı kınayan Dışişleri Bakanlığı, “Uluslararası toplum bu hukuk tanımazlığa artık dur demelidir” diyerek diğer ülkeleri Ermenistan’a tepki göstermeye davet etti.