Dolar Güne Hızlı Başladı

Dolar/TL 8.20 seviyesinde güne başladı. Euro/TL ise 9.65’ten işlem görüyor. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın yapacağı enflasyon raporu sunumu günün en önemli gelişmesi olarak takip edilecek. Piyasalar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi yarım gün açık olacak. Dolar/TL, Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentilerin aksine politika faizini sabit tutup sıkılaştırmayı faiz koridorunu genişleterek yapması ve jeopolitik endişelerle 8.2067’ye kadar yükselerek yeni tarihi zirvede seyrediyor.

Erdoğan dün Fransız mallarına yönelik boykot çağrısı da yaptı. TCMB’nin likidite adımları sonucunda gecelik faizler %14.5’e yaklaşmış durumda. Ancak kurda önemli bir psikolojik seviye olan 8’in aşılması ardından hem lokal hem de yabancı yatırımcıların henüz TL’de iyimser bir seyir öngörmemesi endişeleri daha da artırıyor.

Piyasada yakından izlenen gelişmeler arasında ABD seçimleri, Brexit, Korona virüsünde küresel ve lokal artış trendi, AB ile tansiyonun yeniden artması endişesi, Azerbaycan-Ermenistan gerilimi ve S-400 hava savunma sistemleri konusunda devam eden süreç öne çıkıyor. Bankacılar TL’deki değer kaybının belirginleşerek YEP’te 2023 yılına ilişkin ortalama beklenti olan 8 seviyesine bugünden ulaşılmasının ise enflasyon başta olmak üzere Türkiye’nin makro çerçevesinin YEP’ten belirgin ayrışacağı konusunda endişe ediyorlar. YEP’te hükümetin ortalama dolar/TL tahmini 2020 yılı için yaklaşık 6.9, 2021 için 7.7 düzeyinde bulunuyor. Korona virüsü salgınında artışın Türkiye’de de belirginleşmesi piyasalarda yakından takip edilen bir başka gelişme.

DOLAR 8.1895(%0.12)

EURO 9.6483(%-0.08)

ALTIN 502.764(%0.24)