Dolar ne kadar olur?

Dolar her geçen gün artıyor ve müdahaleler ne yazık ki yetersiz kalıyor. Merkez bankasının müdahaleleri, dış ve iç borçlanmalar maalesef doların ateşini söndürmeye yetmiyor. Herkesin birbirine sorduğu soru doların daha ne kadar yükseleceği. Ancak bu konuda hiç kimse net bir cevap veremiyor. Yıl sonu hesapları her gün değişiyor.

Peki dolar neden durmadan yükseliyor?

Dolar kurunun yükselmesinde birçok ana neden var. Koronavirüs bunun başında geliyor. Salgının bir türlü kontrol altına alınamaması, ticaret ve iş hayatının normale dönememesi para değerlerini de değiştiriyor. Merkez Bankası’nın döviz ile mücadele edecek rezervinin kalmaması da başka bir etken. Bunların yanı sıra kamu bankalarının sattığı döviz miktarının azalması ve yatırımcıların dövize yönelmesi de kurun ateşini körükleyen etkenler arasında sıralanıyor. Mesela 27 Aralık 2019 tarihinde vatandaşların bankalarda 107 milyar dolar değerinde döviz ve altını bulunurken 11 Eylül 2020 tarihinde bu rakam 119 milyar dolara yükseldi.

Merkez Bankası’nın yaptığı ve uzmanlara sorduğu ‘dolar ne kadar olur?’ sorusuna her seferinde farklı cevaplar alması kafaları iyice karıştırıyor. Ocak sonuçlarına göre dolar kurunun yıl sonunda 6,41 olması öngörülürken kurun şimdi 7,60 olması öngörülüyor. Ocak ayında ağırlıklı dolar kuru ortalaması 5,93 iken eylül ayında ağırlıklı ortalama 7,45 olarak hesaplandı. Temmuz ayında sorulduğunda yıl sonunda dolar kurunun 7,02 olmasını bekleyen uzmanlar ağustos ayında 7,34, eylül ayında ise 7,60 yıl sonu tahmininde bulunuyorlar.

Yıl sonu dolar ne kadar olur?

Son üç aydır tahminler bir türlü tutmuyor. Gelecek günlerde kesin olan tek şey, yıl sonu tahminlerinin yine tutmayacağı ve doların yükselişinin devam edeceği yönünde.