Dolar Normale Döndü

Berat Albayrak’ın istifası ve piyasalardaki belirsizlik dün dolarda sert bir düşüşe neden olmuştu. Peş peşe gelen açıklamalardan sonra dolar bugüne yükselişle başladı. Ekonomi yönetimindeki yeni atamalar sonucunda piyasa lehine net bir değişim olacağı bekleniyordu. TL’nin değer kazanmasıyla varlık fiyatlarındaki yükseliş de piyasaları biraz rahatlattı.

TL’de yaşanan %5’in üzerindeki değer artışı 2018 üçüncü çeyrekten beri en büyük yükseliş olurken yabancı yatırımcıların Türkiye pozisyonlarını artırmak için istekli olduğunu gösterdi. Yatırımcıların bundan sonra ise 19 Kasım tarihli Merkez Bankası (TCMB) faiz kararına odaklanması bekleniyor. Kur bugüne ise yükselişle başladı.

TL’deki değer kazancı ekonomi yönetiminde yapılan yeni atamalar sonrası, ekonomi politikalarında piyasa lehine net bir değişim olacağı beklentisiyle yaşandı. TL’nin değer kazanmasının ardından varlık fiyatlarındaki yükseliş hisse, tahvil, CDS, eurobond piyasalarında da belirgin şekilde hissedildi.

DOLAR 8.2976 (%3.09)

EURO 9.8114 (%3.2)

ALTIN 503.83 (%4.33)

TCMB başkanlığına Murat Uysal’ın yerine AKP’de önde gelen ekonomi yöneticilerinden olan Naci Ağbal, bunu takiben sosyal medyadan sürpriz şekilde istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yerine ise Lütfi Elvan atandı. Elvan’ın ataması bugünkü Resmi Gazete’de yer aldı.