Dolar ve Euro Yatay Seyrini Koruyor

Yatırımcıların piyasadan yeni yıl öncesi büyük ölçüde çekilmesiyle hacimler düşük kalırken dolar/TL 7.5’in altındaki seyrini sürdürüyor. Dün yaklaşık 4 ayın en düşük seviyeleri olan 7,4107’ye kadar geriledikten sonra günü 7,44 seviyelerinden kapatan dolar/TL, bu sabah yatay seyirle güne başladı.

Euro/TL ise dün 9,10’un altını görmüştü. Euro, bugün 9,12 düzeyinden el değiştiriyor.

Yılbaşı nedeniyle veri anlamında sakin geçen haftanın ikinci günü, yurt içinde ekonomi güven endeksi, bankacılık sektörü aylık raporu, yurt dışında ABD konut fiyatları izlenecek. Türkiye ile İngiltere arasında imzalanacak serbest Ticaret Anlaşması da önemli gündem maddesi olacak.

TL’nin Londra swap piyasasında gecelik faizi dün ve bugün yabancı yatırımcı için cazip olarak kabul edilmeyen -%3,5 seviyesine kadar gerilerken, yabancıların TL’de kalmasının cazip gelebilmesi ve TL’nin gerçek faizinin oluşabilmesi için swap sınırlamalarının bir kez daha gevşetilmesi bekleniyor.

DOLAR 7,4571

EURO 9,1308

ALTIN 450,4509

Yabancıların yeni pozisyon alma istekliliği aralık ayının son günlerinde her yıl olduğu gibi azalırken önümüzdeki yılın ilk günlerine ilişkin beklentiler ise TCMB’nin gerçekleştirdiği faiz artışları ve tamamlayıcı kararlarla iyimser kalmaya devam ediyor.