Dolar Zirveyi Zorluyor

Korona virüs salgınının sürekli artış göstermesi, süregelen savaşlar, AB ile tansiyonun yükselmesi döviz kurlarını zorluyor. Dolar kuru 8 liranın üzerine çıkarak, euro/TL de 9.50’yi aşarak tarihi zirvelerini yeniledi. Piyasalarda gözler açıklanacak veri takviminde olacak. Yurt dışında Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı izlenecek.

Dolar/TL Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentilerin aksine politika faizini sabit tutup onun yerine sıkılaştırmayı faiz koridorunu genişleterek yapması ardından tarihi zirvede seyrini sürdürüyor. TCMB’nin likidite adımları sonucunda gecelik faizler %14’lere yakınsarken küresel piyasalardaki satış baskısı ve dünyada ve Türkiye’de artan korona virüsü yayılımı da piyasada takip ediliyor. Dolar/TL haftaya 8.0342’yi görerek tarihi zirvesini yeniledi.

DOLAR

8.0277(%0.8)

EURO

9.4953(%0.55)

ALTIN

490.083(%0.61)

Piyasada TCMB kararı haricinde yakından izlenen gelişmeler arasında ABD seçimleri, Brexit, korona virüsünde küresel ve lokal artış trendi, AB ile tansiyonun yeniden artması endişesi, Azerbaycan-Ermenistan gerilimi ve S-400 hava savunma sistemleri konusunda devam eden süreç öne çıkıyor. Öte yandan korona virüsünde yayılımı Türkiye’de de belirginleşirken Reuters’ta geçen hafta yayımlanan bir haberde ekonomiyi etkilemeyecek, dar kapsamlı tedbirlerin alınabileceğine dikkat çekiliyor.

Asya borsaları da bugün Avrupa’da ve ABD’deki artan korona virüsü vakalarının küresel gelecek görünümünü zayıflatmasıyla yeni haftaya sönük bir başlangıç yaptı. Bu hafta üç büyük merkez bankası para kurulu toplantısı yapacak.