Dünya gençlerine ICYF’ten medya eğitimi… ICYF Medya Kampı’nda 51 ülkeden 128 genç gazetecilik eğitim alacak

İslam dünyasındaki gençler arasında medya kapasitesinin geliştirilmesi ve genç gazetecilerin yetiştirilmesi için İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu’nun (ICYF) her yıl düzenlediği Media Camp (Medya Kampı) bu yıl 13 Temmuz’da eğitimlere başladı.

51 ülkeden 128 gencin katıldığı ve 20 online dersin verileceği medya kampını bu yıl, TRT World ve Al Jazeera destekliyor. Gazetecilik alanında önemli kişilerin eğitim vereceği ve 29 Temmuz’a kadar sürecek kampta makale yazma, röportaj teknikleri, veri gazeteciliği, fotoğrafçılık ve video montaj gibi temel eğitimlerin yanında ‘Ayrımcılık ve nefret söylemlerinden kaçınmak’ gibi ilginç başlıklarda eğitimler de yer alıyor.

Bu yıl üçüncüsü yapılan kampın açılışında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kapasoğlu, teknoloji sayesinde medyanın bir değişimden geçtiğinin altını çizdi.

“Sosyal medya sayesinde dünyanın bir yerinde olanlarla ilgili saniyeler içinde haber alabiliyoruz” diyen Kasapoğlu, ancak bu durumun avantajları kadar dezavantajları da olduğunu belirtti. 

YENİ MEDYANIN GETİRDİĞİ SORUNLAR

Kasapoğlu konuşmasına şu sözlerle devam etti: