Dünya Ticaret Örgütü’nün Başkanı Kadın Olacak

Halen seçimleri devam eden Dünya Ticaret Örgütü’nün başkanlık seçimlerinde yeni başkana dair ilk ipucu geldi. Finale kalan son 2 aday kadın olduğu için yeni başkanın kadın olacağı kesinleşti ve aynı zamanda finalde seçilecek kişi Dünya Ticaret Örgütü’nün ilk kadın başkanı olacak.

1 Ocak 1995 yılından beri faaliyette olan Dünya Ticaret Örgütü’nde 25 yıl sonra bir ilk yaşanacak. Örgütten bir sözcünün açıklamasına göre, WTO (DTÖ) başkanlık seçimlerinde finale kalan adayların Ngozi Okonjo-Iweala ve Yoo Myung-hee’nin olduğunu açıkladı. Böyle örgütün başına bir kadın başkan geçeceği kesinleşmiş oldu.

Finale kalan adayların başarılı kariyerleri mevcut. Nijeryalı aday Ngozi Okonjo-Iweala 2 dönem Nijerya’da Maliye Bakanlığı görevini üstlendi. Güney Koreli aday Yoo Myung-hee, halen Güney Kore Ticaret Bakanlığı görevini yapmaktadır.

24 Eylül – 6 Ekim arasında mevcut DTÖ Başkanı Roberto Azevêdo’nun yerini alacak kişinin belirlenmesi amacıyla yapılan seçimde aday olan 5 kişiden ikisini seçmek amacıyla ilk oylar kullanıldı. Final seçimlerinin yakın zamanda yapılacağı açıklandı.