Dünyaca Ünlü Çığlık Tablosunun Gizemi Yıllar Sonra Çözüldü

Dünyanın en ünlü sanat eserlerinden Edvard Munch’ın Çığlık isimli tablosunda yer alan yazı yıllardır gizemini koruyordu. Yazı hakkında çok iddia atılırken gelişen teknoloji sayesinde tabloda yer alan yazının gizemi yıllar sonra çözüldü.

Dünyanın en ünlü sanat eserlerinden Edvard Munch’ın Çığlık isimli tablosunda sol üst köşeye küçük harflerle yazılan yazının sırrı, sanatla ilgilenen herkesi meraklandırıyordu. Yazının kimi sanatseverin ressamın yazdığını iddia ederken kimi sanatseverse tablonun çalındığı dönemde tabloya zarar vermek isteyen vandallar tarafından yazıldığını iddia etti.

Tablo üzerinde tekrar incelemeler yapıldı ve Norveç Ulusal Müzesi, yazının Edvard Munch tarafından yazıldığını doğruladı ve ünlü ressamın psikolojik rahatsızlık çektiği dönemlerde tablosuna böyle bir ekleme yapmak istemiş olabileceğini açıkladı.

Munch, çizdiği tabloyu beğenmemişti

Bahsi geçen cümlede şu ifadeler yer alıyordu; “Sadece bir deli tarafından çizilebilir.” Tabloyla birlikte bu yazı da uzun zamandır inceleniyordu. İnternette yayınlanan fotoğraflarda ve kopyalarında bulunmayan bu yazı için çoğu sanatsever Munch’ın tabloyu beğenmemesi sonucu öfkeyle yazdığı iddia edilmişti.

Sahip olunan teknolojiler, yazının spesifik olarak hangi tarihte yazıldığının ortaya çıkmasını olanak sağlamıyordu ancak Norveç Ulusal Müzesi, tamamen yeni ve kızılötesi ışınların dahil edildiği bir teknolojiyi kullanarak tablo üzerinde yeni bir inceleme başlattı.

Müze, tablodaki yazının Edvard Munch tarafından yazıldığını doğrularken, ünlü ressamın tabloyu tanıtmasının hemen ardından tablonun beğenilmediğini düşündüğünü, bu hoşnutsuzluk sebebiyle böyle bir not bırakma gereği duyabileceğini belirtti.