Dünyanın En Eski Mağara Çizimi Keşfedildi

Endonezya’da araştırma yapan tarih bilimciler, dünyanın en eski mağara çizimini keşfetti. En az 45 bin yıllık olduğu tespit edilen çizim, “Dünyanın en eski mağara çizimi” unvanı kazandı.

Endonezya‘da keşfedilen mağara çizimi merak eden ve ilgilenen herkesi heyecanlandırdı. En az 45 bin yıllık çizim olduğunu belirten Arkeologlar, çizilen şeyin bir domuz olduğunu belirtti. Science Advances dergisinde yayınlanan bulgular aynı zamanda bölgedeki ilk insan yerleşimlerine dair bulgular da ortaya koyuyor.

Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nden Maxime Aubert ile doktora öğrencisi Basran Burhan’ın Endonezyalı yetkililerle ortak yürüttükleri çalışmalar sırasında Sulawesi adasında 2017’de bulunan resim, 1.36 cm boy, 54 cm enindeki 136’ya 54 santimetre boyutunda.

Erkek olduğu anlaşılan domuzun iki diğer domuzla kavga etmesi ya da etkileşim kurması anının çizildiği sanılıyor. Bilim insanları çizimin yakınında bulunan iki el izlerinin tamamını çıkarabilmek için ellerine pigment tarzı bir madde dökmek zorunda kaldıklarını ve bu izlerden DNA örnekleri çıkarmaya çalışacakları öğrenildi.

Dünyada mevcut kalan tek insan türü olan Homo sapiens tarafından yapıldığı düşünülen resmin bulunduğu Leang Tedongnge mağarası dik kayalıklarla çevrili, en yakın yola 1 saat yürüme mesafesindeki uzak bir vadide yer alıyor.

Toplumdan izole bir şekilde yaşayan Bugis topluluğu üyeleri, yağmurun yoğun olduğu dönemde su taşkını tehlikesinden dolayı girilemeyen mağaranın Batılılar tarafından ilk kez görüldüğünü söyledi.