Dünyanın En Uzun Pozlamasına Sahip Fotoğraf Tesadüfen Keşfedildi

Hertfordshire Üniversitesi’nin Bayfordbury Gözlemevi’nde, tarihin şimdiye kadar en uzun süre boyunca pozlanmış fotoğrafı, şans eseri bir bira kutusunun içinde keşfedildi. Fotoğraf 8 yıl boyunca değişen gök cisimlerinin hareketlerini gözler önüne seriyor.

Uzun pozlama, özellikle gök cisimlerinin, türlü ışık oyunlarının ve kimi zaman da etkileyici doğa ve manzara fotoğraflarının çekiminde kullanılan bir teknik. Bu teknik için sabitlenmiş bir kamera düzeneği kurulması gerekiyor. Uzun süreli çekimler için ya uzun süre çekim yapabilme kapasitesine sahip kamera ya da bazı ilkel araçları kullanmak gerekebiliyor. Bu teknikte pozlama süresi fotoğrafı çekilecek şeye bağlı olarak belirlenmesi gerekiyor.

Hertfordshire Üniversitesi’nin Bayfordbury Gözlemevi’nde, David Campbell tarafından şans eseri keşfedilen bu yeni fotoğrafın hikayesi ise biraz farklı. Fotoğrafı çeken kişi, Regina Valkenborgh isimli bir fotoğrafçı ancak bu fotoğrafın varlığını çoktan unutmuş ve keşfedildiği gün haberi oldu.

2012 yılında aynı üniversitede bir öğrenciyken teknolojik ekipmanlar kullanmadan fotoğraf çekmek istediği için iğne deliği kamera yöntemiyle bira kutusunu kameraya çevirdi. Regina Valkenborgh, bunu pek çok kez denediğini ancak genelde başarısız olduğunu, bu sebeple de 2012 yılında kurduğu o sistemi de çoktan unuttuğunu söylüyor.

Aradan geçen 8 yılın ardından bulunduktan sonra ise artık bu fotoğraf, dünyanın en uzun süre boyunca pozlanmış fotoğrafı. Fotoğrafın en etkileyici yanı ise, tam 8 yıl boyunca sabit bir noktadan gökyüzünde yaşanan tüm hareketleri kaydetmiş olması. Valkenborgh’un fotoğrafı bulunmadan önce ise bu rekoru Michael Wesely isimli bir fotoğrafçının 4 yıl 8 ay boyunca pozladığı bir başka fotoğraf elinde bulunduruyordu.