Dünya’ya Yaklaşan Apophis Göktaşı Hız Kazandı

İlk kez 2004 yılında keşfedilen ve Dünya’ya yaklaşmakta olduğunu tespit edildiği 3 futbol sahası büyüklüğünde olan Apofis göktaşının hız kazandığı öğrenildi.

Aralık 2004’te ilk kez gökbilimciler tarafından keşfedilen Apofis (Apophis) adı verilen göktaşı, yeniden gündeme geldi.

Independent gazetesi’nin haberine göre 3 futbol sahası büyüklüğündeki olduğu bilinen göktaşının Dünya’ya yaklaştığı sırada hız kazandığı öğrenildi. Hawaii Üniversitesi Astronomi Enstitüsü’ndeki gökbilimciler, adını kaos tanrısından alan göktaşının 2068’de Dünya’ya çarpma olasılığını artırdığını iddia ediyor.

Gökbilimciler, bu göktaşının hız kazanmasının sebebini Yarkovsky etkisi olarak bilinen bir fenomen olduğunu açıkladı. Yarkovsky etkisi Güneş ışığı nedeniyle ortaya çıkıyor. Çünkü Apophis, Güneş ışığı tarafından itiliyor ve göktaşının bazı kısımları diğer bölgelerine göre daha hızlı ısınıyor. Apophis’in hızının artmasına neden olan  Yarkovsky ivmelenmesi de burada devreye giriyor. 

13 Nisan 2029’da gezegenimize oldukça yakın bir konumdan geçeceği tahmin edilen göktaşının bir sonraki geçişi olan 2068’de Dünya’ya çarpma ihtimali bulunuyor. Uzmanlar çarpışmanın gerçekleşmesi halinde göktaşının vereceği zararın aynı anda patlayan 880 milyon tonluk dinamite eşit olacağının altını çiziyor.