Milli Yüzücü Emre Sakçı, Memleketinde Coşkuyla Karşılandı

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de katıldığı Uluslararası Yüzme Ligi’nden 2 Avrupa rekorlarıyla dönen Milli Yüzücü Emre Sakçı, İzmir’e döner dönmez coşkuyla karşılandı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de katıldığı Uluslararası Yüzme Ligi’nde 50 ve 100 metre kurbağalama kısa kulvarda Avrupa rekoru kırarak madalya kazanan Milli Yüzücü Emre Sakçı, memleketi İzmir’e iner inmez ailesi ve Fenerbahçeli genç yüzücüler tarafından çiçek ve pankartla karşılandı.

Adnan Menderes Havalimanı’na iniş yapan Sakçı’ya ilk sürpriz ailesinden geldi. 3 gün önce 23 yaşına basan genç yüzücüye pastalı karşılama yapan ailesinden sonra onu bağlı olduğu Fenerbahçe kulübünden genç yüzücüler karşılamaya geldi. Milli yüzücü, kendisi için hazırlanan pastanın mumunu sevenleriyle birlikte üfledi. Genç yüzücüler, Emre’yle fotoğraf çektirebilmek için sıraya girdi. Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Yalçın, karşılama töreninde Emre Sakçı’nın bir milli kahraman ve ülkemizin yükselen değeri olduğunu söyledi. Yalçın, “İnşallah bunun devamı da gelecek ama sırf Emre’yle değil, ondan sonra gelen gençlerimiz de var. Burada bekliyorlar. Çok ciddi kotalar alıyoruz ve almaya da devam edeceğiz. Ülkemizi yakışır şekilde, en güzel şekilde temsil edeceğiz. İnşallah Emre de bizim bayrağımızı göndere çekip marşımızı dinletecek. Çok gururluyuz, bunun gururunu yaşıyoruz. Dünya rekorları, Avrupa rekorlarının devamı da gelecek. Emre’nin bütün gençlere örnek bir hali var. Yüzme sporu ülkemizde gelişen bir spor olarak dünyaya olan mesajımızı veriyoruz ve vereceğiz. Hocalarına da teşekkür ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Alttan da gümbür gümbür bir gençlik geliyor. Dünyaya mesajını veren bir Türk yüzmesi geliyor” dedi.

Sakçı: Çıtayı Yükselttik

Genç yaşına rağmen ülkemizde rekorlar kıran, gençler dünya rekoru ve Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda altın madalya gibi ilkleri yaşatan ve 2021 Tokyo Olimpiyatları için hazırlanan Sakçı, Budapeşte’de çıtayı yükselttiğini söyledi. Daha sonra Sakçı, “Allah utandırmasın diyelim. İnşallah daha güzel günler gelecek. Alttan gelen kardeşlerimle beraber, onların da başarılarını destekleyerek Türk yüzmesini bir gelenek haline getireceğiz. Bunda da emin adımlarla ilerliyoruz. Olimpiyatlarda da elimden gelenin en iyisini yapacağım” şeklinde konuştu.

Antrenörü Türker Oktay: Asıl hedefimiz olimpiyatlar

Emre Sakçı’nın çocukluğundan beri çalıştırıcılığını yapan Yüzme Milli Takımı ve Fenerbahçe Yüzme Antrenörü Türker Oktay, asıl hedeflerinin olimpiyatlar olduğunu dile getirdi. ktay, yıldız sporcu için düzenlenen karşılama töreninde, “Olimpiyata katılma hedefini zaten elde ettik, şimdi hedefimiz orada başarılı olmak. Bu yarış da onun bir basamağıydı. Açıkçası küresel salgından dolayı bu yıl fazla bir yarış olmadı. Emre de endişelenmeye başladı çünkü yarış olmadığı için kendi durumunu göremiyordu. Burada durumunu görmüş oldu. Dünyanın en iyi yüzücüleriyle defalarca karşılaştı. Çok şükür 50 metre kurbağalama yarışlarının hepsini kazandık. 100’de Avrupa rekoru geldi, 50’de Avrupa rekoru geldi. Bizim için çok iyi bir test yarışı oldu. Çok büyük bir organizasyondu ama biz test yarışı olarak görüyoruz. İnşallah artık olimpiyat hedefine kilitleneceğiz. 2021’n hedefi artık Tokyo Olimpiyatları. Biz oraya en iyisini yapmaya gideceğiz” ifadelerini kullandı.