Endonezya’da Düşen Uçağın Kara Kutusu Denizden Çıkarıldı

Endonezya’da Sriwijaya Havayolları’na ait kalkıştan kısa süre sonra düşen yolcu uçağının kara kutusu kazadan saatler sonra denizde bulundu. Kara kutunun incelemesiyle kazanın gerçek sebebi ortaya çıkacak.

Endonezya’da kalkıştan kısa süre sonra sinyali kesilen ve daha sonra düştüğü anlaşılan yolcu uçağının kara kutusu kazadan günler sonra bulundu. Kara kutu kayıtları hemen incelemeye alınırken inceleme sonunda kazanın gerçek sebebinin ortaya çıkması bekleniyor.

Motorun kaza anına kadar çalıştığı iddiası

Ulusal Ulaştırma Güvenlik Komitesinden (KNKT) yapılan açıklamada, radar verilerine göre, başkent Cakarta’dan havalandıktan kısa süre sonra düşen yolcu uçağında havadayken herhangi bir patlama yaşanmadığı belirtildi.

Yerel saatle 14.36’da havalanan uçağın, 10 bin 900 fite ulaştıktan sonra 14.40’da alçalmaya başladığı anlatılan açıklamada, uçağın 250 fitteyken de hala fonksiyonel olarak bilgi transfer edebildiği ifade edildi. Bu kapsamda, eldeki verilerden, havadayken herhangi bir patlama yaşanmadığı ve uçak denize çarpana kadar motorunun hala çalıştığı değerlendirildi.

Uçak parçalarına ait arama çalışmaları sürerken cenazelerin bir kısmına ulaşıldığı öğrenildi.