Endonezya’da Yolcu Uçağı Radardan Kayboldu

Endonezya’da havacılık idaresi sefer yapmakta olan yolcu uçaklarından birisiyle iletişimlerinin kesildiğini duyurdu.

Sriwijaya Air’a ait SJ 182 uçuş numaralı uçak kalkıştan dört dakika sonra, TSİ 10.40’ta radardan kayboldu. Endonezya basını uçakta 50’den fazla kişinin olduğunu aktardı. Başkent Jakarta’dan kalkan Boeing 737-500 tipi uçak için en son sinyalin görüldüğü yerde arama çalışmaları başlatıldı.

Flightradar24 ve benzeri uçuş takip sitelerinin verilerine göre uçağın radardan kaybolmadan önceki önceki son bir dakika içinde 10 bin fit (yaklaşık 3 bin metre) irtifa kaybettiği görüldü.

Uçuşun takipçileri Boeing’in kötü nama sahip 737 serisiyle alakalı bir arıza olduğunu düşünseler de daha sonra uçağın kötü nama sahip olan modeli 737 Max olmadığı anlaşıldı. Flightradar24 sitesine göre söz konusu uçak ilk uçuşunu 1994’te gerçekleştirmişti.

2017 yılında çıkan 737 Max modeli arka arkaya 2 ölümcül kazaya karıştığı için 2019’da uçuştan men edilmiş daha sonra 2020’de bazı ülkeler için özel uçuş izinleri verilmişti.

Endonezyalı Sriwijaya Air yetkilileri olayla ilgili araştırmaların sona ermesinden sonra resmi açıklama yapacaklarını duyurdu.

Uçağa ait parçalar bulundu iddiası

Sosyal medya sitelerine sızan fotoğraflara gönüllü olarak uçağı arayan bir ekip, kayıp uçağa ait olduklarını iddia ettiği uçak parçaları buldu. Endonezyalı yetkililer ayrıca bu parçalar üzerine incelemelerini sürdürdüklerini de belirttiler.

Uçağın düştüğü doğrulandı

Endonezya Ulaştırma Bakanı Karya Sumadi, düzenlediği basın toplantısında, kalkıştan yaklaşık 5 dakika sonra iletişimin kesildiği ve içinde 12 kişilik mürettebat ve 50 yolcunun bulunduğu “SJ182” sefer sayılı yolcu uçağının başkent Cakarta’nın kuzey açıklarındaki Laki ve Lancang Adası arasındaki noktaya düştüğünü belirtti.

Karya Sumadi, uçağın tespit edildiği bölgede arama çalışmalarının yoğunlaştırıldığını açıkladı. En son iletişimin yerel saatle 14.40’ta yapıldığı uçağın başkent Cakarta-Pontianak seferini yapmak üzere havalandığı açıklanmıştı. Uçağın kesin düşüş nedeni yapılacak kara kutu incelemesiyle ortaya çıkacak.