Enkazların Kaldırılmasından Sonra Kontrollü Yıkımlar Başladı

30 Ekim’de meydana gelen ve merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi, Ege denizi açıklarında saat 14.51’de olan 6.6 şiddetindeki depremin üzerinden 6 gün geçmesinin ardından yıkılan apartmanların enkaz kaldırma çalışmaları bitirilirken ağır hasarlı binaların kontrollü yıkılma işlemine geçildi.

Depremden etkilenerek yıkılan 17 binada enkaz kaldırma çalışmalarının bitmesinin ardından çevre halkı binaların bulunduğu arazi etrafına karanfiller bıraktı.

Rıza Bey Apartmanından arta kalan molozların temizlenmesinin ardından yanında yer alan ve depremden ağır etkilenen Merve Apartmanının yıkılması bekleniyor.

Kontrollü yıkımın ilk adresi giriş katı çöken ve iddialara göre market için kolonlarının kesildiği için yan yatan Yılmaz Erbek Apartmanı oldu. Yılmaz Erbek Apartmanı depremin ilk dakikasında giriş katında yer alan marketin çökmesi sonucu içeride bir kasiyerin ölümüne daha sonra yaralı kurtulan Helim Sarı’nın vefatının ardından 2 kişinin ölümüyle anılan apartman olmuştu. Yıkımına arama kurtarma çalışmalarının devam edildiği sırada başlanan apartmanın riskli bölümünün kontrollü yıkıldı. Apartmanın dik kalan kısmının yapılacak çalışmalar sonucu yıkılacağı öğrenildi.

Kontrollü yıkımın 2. adresi ise bir cephesi tamamen çöken Karagül Apartmanı oldu. Çökme tehlikesi nedeniyle aralıklı olarak yıkımına devam edilen apartmanın yıkımının bitirilmesinin ardından aynı bölge içerisinde yer alan biri özel okul olan riskli binaların yıkımıyla kontrollü yıkım sürecinin devam edileceği öğrenildi.

Bayraklı’nın Özkanlar semtinde yıkılan Doğanlar Apartmanı’nın enkaz kaldırma çalışmaları tamamlanmaya yaklaşırken apartman yakınlarında yer alan ve ağır hasarlı olduğu tespit edilen Özkanlar İlkokulunun kontrollü yıkım çalışmalarına başlandığı öğrenildi. Yüz yüze eğitim gören öğrenciler isteğe bağlı olarak başka okullara geçiş yaparak yüz yüze eğitime devam edebilirken isteyen online eğitimle kaldıkları yerden devam edebilecekler.

Ayrıca Doğanlar Apartmanı çevresinde ağır hasar alan yapıların da boşaltıldığı öğrenildi.

Kontrollü yıkımın başlanması planlanan bir adres de Çamkıran semti içerisinde pazar yeri yakınlarında bulunan Erenler apartmanı. Giriş katı ve balkonları çöken apartman yıkım ekiplerince kontrollü yıkılacak.

Depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanının birkaç bina ilerisinde yer alan Cambazoğlu apartmanı aynı bölge içinde kontrollü yıkımına başlanan ilk bina oldu. Binaya vurulan ilk darbenin ardından bir cephesi tamamen çöken binanın deprem anında yıkılmaması tamamen şans eseri olarak yorumlanıyor. Cambazoğlu apartmanından sonra aynı bölgede yer alan 2 apartmanın daha yıkılacağı öğrenildi.

Yıkımlara başlanan binalar nedeniyle yollar trafiğe kapatılırken evsiz kalan depremzedeler için çadırlarda ihtiyaç desteği verilmeye devam ediliyor.

İzmir Haber Merkezi olarak depremden etkilenen bölgelerden güncel gelişmeler paylaşılmaya devam edilecek.