Erke Özel Eğitim Merkezi Robotik Kodlama Eğitimiyle Bir ilke İmza Attı

Özel Eğitime ihtiyaç duyan özel çocuklar için yeni bir projeye imza atan Erke Özel Eğitim Merkezi, Türkiye’de ilk kez uygulanan “Robotik Kodlama” eğitimini hayat geçirdi. Robotik45 Merkezi ile özel çocuklarımızın gelişen ve değişen yeniliklere ayak uydurarak problemlere çözüm üretmeleri toplumsal hayata uyum sağlamaları ve sosyal yaşam becerilerini geliştirmeleri hedefleniyor.

Erke özel Eğitim Merkezinde “Zihinsel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı, Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programlarının yanı sıra, İşitme Engelli Bireyler Destek Eğitim Programları da uygulanıyor.

Erke Özel Eğitim Merkezi Kurucu Temsilcisi Gizem Kaya’nın önderliğinde, Türkiye’de ilk olarak özel gereksinimi bulunan “Robotik Kodlama” eğitimi projesi hayata geçirildi. Gizem Kaya, “Günümüzde teknolojinin, her an hayatımızın bir parçası olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Erke Özel Eğitim Merkezimizde, Robotik Kodlama ile ilgili bir sınıf açıp, özel gereksinimi bulunan öğrencilerimizin, bu gelişmelerden geri kalmamasını, geleceği şekillendirecek gençlerimizin, teknoloji ve yazılımla tanışmasını çok arzu ediyorduk. Bu nedenlerle Robotik45 merkezi ile Türkiye’de ilk kez böylesine özel bir projeyi hayata geçirme kararı aldık” dedi.

Kaya, “Dünya, dijital çağa geçmişken yeni ve cesur atılımların; keşiflerin olduğu yeni bir anlayışı bizlere sunarken, elbette bu anlayışın dilini öğrenmek ise robotik kodlamadan geçiyor diyerek sözlerine devam eden Robotik45 Kurucu Ortağı ve Coğrafya Öğretmeni Necat Sürücü,” Robotik kodlama ile ilgilenmek isteyenlerin öncelikle iyi bir eğitim sürecinden geçmeleri gerekiyor. Robotik45‘in uzman eğitmenleri tarafından hazırlanan Robotik Kodlama Eğitimi, zengin içeriği ve ayrıntılı uygulamalarıyla bu konuda öne çıkıyor” diyerek, “Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmekten dolayı gururluyuz” dedi.

Erke Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin, İzmir’deki en iddialı özel eğitim merkezi olduğunu belirten Okul Müdürü Psikolog Ozan Özden’de, “Biz her gün farkındayız ve farklıyız” diyerek, okula ve çocuklara verilen önemi belirtti.

Ozan Özden, Türkiye’de ilk kez “özel gereksinimi” bulunan öğrencilere İzmir’de Erke Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak “robotik kodlama” eğitimi verildiğini, eğitim süresince, her çocuğumuzla bire bir ve yüz yüze eğitim verilmek kaydıyla sınıfları oluşturduklarını belirtti.

Görme Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı, Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı, Dil Konuşma Destek Eğitim Programı ve Fizyoterapi olmak üzere 7 alanda hizmet verdiklerini belirten Özden, “Robotik kodlama eğitimi için ilk olarak işitme engelli ve otizmli çocuklarımızla sınıfımızda psikolog, robotik kodlama eğitmeni, mühendis ve kendi branş öğretmenlerimizle gözlem yaparak, eksikleri giderip güzel bir yola girdik. Biz inanıyoruz ki bu proje ile çocuklarımızın hayal güçlerini zenginleştirecek, çocuklarımıza yeni ve farklı bir bakış açısı kazandırarak onların kalbinde ufacık da olsa yer alabileceğiz” dedi.

Erke Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ne, Erke Robotik Kodlama dersleri hakkında bilgi almak için,  www.erkeozelegitim.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Robotik Kodlama Nedir?

Robotik kodlamaya geçmeden öncelikle, kodlama nedir? Robotik nedir? ve iki disiplinin ışığı altında ortaya çıkan yeni kavram olan “Robot ve Robotik Kodlama Nedir?” konusuna değinmekte fayda var.

Robot: Sensörler yardımı ile ortamı algılayabilen ve algıladığı durumu yorumlayıp karar veren aygıtlara robot denir.

Robotik: Elektronik devreler yardımı ile kodlama dilleri kullanılarak ihtiyaç duyulan yönde komut verme işlemidir. Makine kontrol sistemi, bilgisayar gibi birçok alanda hayatımızın kolaylaştırmakta olanak sağlamaktadır.

Robotik Kodlama Nasıl Yapılıyor?

Robotik disiplinine yön verebilmek için uygulanan robotik kodlama; robotik alanındaki temel yapı olarak karşımıza çıkıyor. Programlama ve belirli teknolojik yazılımlarla yapılan Robotik Kodlama; esasında robotların sensör verilerini işleyerek onların hareketlerini kontrol etme prensibine dayanıyor.

Robotik Kodlama Nasıl Popüler Hale Geldi?

Çağımız dijital çağ! Yani devir her şeyi kolaylıkla öğrenebilme hızlıca sonuca ulaşma devri diyebiliriz. Cesur ve yeni dünya anlayışında robotik kodlama bilimi de tam olarak kitlelerin kişisel becerilerini geliştirmeye, çağa adapte olmasını kapsıyor ve vizyoner kişilerin yetişmesine öncülük ediyor.

Robotik Kodlamayı Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

Teknolojinin sürekli gelişmesi ile birlikte yenilikçi ve üretim odaklı teknolojilere de aynı oranda ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacın farkındalığında olan ülkeler eğitim sistemlerine erken yaşta çocuklara yönelik kodlama ve robotik eğitimlere yer açmaktadırlar. Çocuklar erken yaşta kodlama ve temel düzeyde robotik alanlarda bilgisi sahibi olmaktadırlar. Analitik düşünme, eleştirel düşünme gibi 21. Yüzyıl becerilerini kazandırma gibi fayda sağlayan robotik kodlama günümüzde son zamanların en popüler eğitim trendi haline gelmiştir.