Ermenistan Yanlısı Sitede Serdar Ortaç Fotoğrafı Kullanıldı

Ermenistan yanlısı yayın yapan Ermenistan Kamu Radyosu adlı sitede ” Günlere göre öldürülen Azerbaycan askerlerinin sayısı ” başlıklı haberde Azerbaycan askeri fotoğrafı yerine Serdar Ortaç’ın askerlik fotoğrafının kullanılması sosyal medyada bomba etkisi yarattı.

Sözcü gazetesinin haberine göre 27 Eylül – 15 Ekim tarihleri arasında 5 bin 839 Azerbaycan askerinin Ermenistan askerlerince öldürüldüğü iddia edilen haberin temsili Azerbaycan askeri fotoğrafı yerine ünlü şarkıcı Serdar Ortaç ve oyuncu Kaan Girgin’in 2000 yılında Sivas’ta askerlik yaparken çekilmiş fotoğrafı kullanıldı.

Fotoğrafın nasıl öne çıktığının sebebiyse Serdar Ortaç’ın açıklamasında yatıyor.

Ünlü şarkıcı Serdar Ortaç, geçtiğimiz günlerde devam eden Ermenistan – Azerbaycan çatışmaları hakkında ” Gerekirse Azerbaycan için askere gidebilirim ” demişti. Açıklamasına ek olarak “Askerin varsa askerinle savaşırsın, sivillerin üzerine füze atmazsın. Ermeni halkına bir sözüm yok ama başlarındaki adam ruh hastası” diyerek Ermenistan’ı eleştirmişti.

Site editörlerinin bu açıklamalar üzerine fotoğrafları haberlerine Serdar Ortaç fotoğrafları koyduğu düşünülüyor. Aynı şekilde 21 Ekimde paylaşılan “Güneyde zorlu çarpışmalar devam ediyor” başlıklı haberde yine Serdar Ortaç’ın fotoğrafının kullanıldığı fark edildi.

Serdar Ortaç’ın geçmişte askerlik konusunda zorlu günler geçirdiği biliniyordu. 90’lı yılların sonunda kendini Meksika’da işçi gibi gösteren Serdar Ortaç, askerlikten kaçmak için çifte pasaport kullandığı gerekçesiyle 61 gün Mamak Askeri Cezaevi’nde yattı. Ortaç, hapisten çıktıktan sonra askerliğini bedelli olarak Sivas 5’inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı 178’inci Piyade Er Eğitim Alayı’nda yaptı.

Sosyal medya kullanıcıları, haberin ortaya çıkmasından sonra sosyal medya kullanıcıları harekete geçti. Kullanıcılar bu sitenin ilk skandalı olmadığını bu fotoğraflarla gösterdi

Benzer bir haber için daha önce CZN Burak’ın askerlik fotoğrafını kullanmışlar:

Yine öldürülen Azerbaycan askeri haberi ama bu sefer Aras Bulut İyinemli’nin fotoğrafları kullanılmış:

Sıradaki asparagas haber için hangi ünlünün askerlik fotoğrafı kullanılacağı hala bilinmiyor.