Ermenistan’dan Gence Şehrine Roketli Saldırı

Ermenistan askeri grupları dün gece Karabağ’ın Fuzuli bölgesini, Ağdam ve Terter köylerini, bugünse Azerbaycan’ın Gence şehrini bombaladıklarını açıkladı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’ın şehir ve köylere saldırılarının halen devam ettiğini bildirdi.

Azerbaycan, bugün ülkenin büyük ve tarihi kentlerinden Gence’ye Ermeni asker gruplarınca yapılan saldırıyla sarsıldı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Gence’ye Ermeni askeri gruplarınca füzelerle sivil halka yapılan saldırıda 2’si çocuk 24 kişinin hayatını kaybettiğini açıklarken, 74 ağır yaralının olduğunu duyurdu.

Saldırının hemen sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı “Bu saldırılar, Ermenistan’ın içine düştüğü çaresizliğin ve yasadışı işgalini sürdürmek için insanlık suçu işlemekten geri kalmayacağının göstergesidir.” diyerek Ermenistan’ı kınadı.

Cenevre sözleşmesine aykırı hareket ettiğini savunan Bakanlık, “Baştan beri söylediğimiz üzere, Ermenistan bölgedeki barış ve istikrarın önündeki en büyük engeldir” diyerek Ermenistan’ı suçladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada Gence’de yer alan askeri tesislerin bombalandığı iddialarını yalanlarken siviller, sivil altyapı ve eski tarihi yapıların bombalandığını ve büyük ölçüde hasar aldığını ifade etti.