Ermenistan’ın Gence Saldırısına Siyasilerden Tepki

Ermenistan’ın bugün Gence’ye yaptığı füzeli saldırı dünya basınının gündemindeyken siyasiler internetten tepkilerini yükseltti. İşte Siyasilerin öne çıkan Gence paylaşımları:

Azerbaycan’ın büyük şehirlerinden Gence kenti, bu sabah Ermeni askeri gruplarınca bombalandı. Ermeni basını, Gence’de yer alan askeri havaalanlarını vurduklarını iddia ederken Azerbaycan savunma bakanlığı, bu iddiaları kesin dille yalanlayıp sivil yerleşim yerleri ve tarihi bölgelerin saldırıya uğradıklarını açıkladı.

Saldırının ardından Türk Dışişleri Bakanlığı Ermenistan’ı kınarken, siyasiler tepkilerini internet üzerinden gösterdi. İşte öne çıkan o paylaşımlar:

Devlet Bahçeli:
MHP Lideri Devlet Bahçeli resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “sivil ve masum soydaşlarımızı hedef alması insanlık suçu, uluslararası hukukun açıkça ihlal ve inkarıdır. Ermenistan devleti bir kez daha zulüm saçan yüzünü göstermiştir.” ifadeleriyle açıklama yaptı.
Ayrıca “Ermeni çeteleri Azerbaycan karşısında sıkıştıkça, çatışma alanlarını sivil yerleşim yerlerine genişletmektedir. Katliamcı Ermeni zihniyeti geçmişte ne yapmışsa bugün de aynısını hunhar şekilde tekrarlamaktadır. Ermenistan zalimdir, canidir, döktüğü kanda boğulmalıdır.” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu:
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu hesabı üzerinden “Ermenistan’ın uluslararası hukuk kurallarını ihlal ederek Azerbaycan’ın Gence kentine yönelik masum sivilleri hedef alan alçakça saldırısını şiddetle kınıyorum. Kardeş Azerbaycan halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, haklı davalarında yanlarında olduğumuzu hatırlatıyorum.” paylaşımını yaparak Azerbaycan’ı desteklediğini açıkladı.

Fuat Oktay:
Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, hesabı üzerinden “Sahada ve dünya kamuoyunda itibarını hızla kaybeden Ermenistan’ın sınıra yaklaşık 70 km uzaklıktaki Gence şehrinde sivilleri hedef alması bir insanlık suçudur. Masumların canına kasteden bu alçakça saldırıyı lanetliyor, kardeş Azerbaycan halkına başsağlığı diliyorum.” mesajını yayınlayarak ölenlere başsağlığı diledi.

Mustafa Ataş:

Ak Parti MKYK üyesi, İstanbul milletvekili Mustafa Ataş“Ermenistan’ın Gence’de sivilleri hedef alan insanlık ve hukuk dışı saldırılarını şiddetle kınıyorum. Hayatlarını kaybeden Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’dan rahmet,yaralı kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum.” mesajıyla birlikte Azerbaycan Yalnız Değildir etiketi de açarak Azerbaycan’ı destekledi.

Turgut Altınok:
Ankara’nın Keçiören ilçesinin başkanlığını yapan Turgut Altınok, ” Ermenistan’ın Azerbaycan’ın Gence kentinde sivil soydaşlarımızı hedef alarak gerçekleştirdiği alçakça saldırı bir insanlık suçudur. Ermenistan işgalci tutumundan, hak ve hukuk tanımayan tavrından vazgeçmeli; aklını başına almalıdır. Azerbaycan’ın her daim yanındayız!” diyerek Azerbaycan’ı desteklediğini duyurdu.

İlhan Ocaklı:
İstanbul’un Şile ilçesinin başkanlığını yapan İlhan Ocaklı, Biz İki Devlet Tek Milletiz ifadeleriyle Azerbaycan’ı desteklerken Ermenistan’ı lanetleyerek saldırıyı kınadı.