Esas Oğlanın Annesi Esas Kıza Karşı

Perihan Gülseven / peri@haberinizi.com

Ay bayılayacağım dizilerin başrolündeki şu esas kızların aşırı gururlu hallerinden, namuslu kız edalarından, her şeyi bilen tavırlarından. En iyisini, en doğrusunu, en enini onların biliyor oluşundan. Sadece esas oğlana karşı değil hem de ailesinin, arkadaşlarının arasında da aynı tavır aynı eda.

Tüm dizilerin esas kızları birer bilgi abidesi. Dizideki tüm kızlardan üstün özellikleri var. En güzeli, en akıllısı onlar. Tamam dizi onların üzerine kurulu da dünya onların etrafında dönüyor hissi sizce de fazla değil mi?

O zavallı adamlara neler çektiriyorlar. Çoğunun yüzü gülmüyor. Sürekli ve her konuda bilmiş bilmiş konuşuyorlar. Çoğu sakar ama acayip vakur bir tavırları var.

Ha birde ister plaza, ister villa, ister sıradan bir mahallede yaşasınlar o ne kıyafettir arkadaş? Moda dergilerinden fırlamış gibi. Gecelikleri, pijamaları bile bir asgari ücret değerinde.

Dizilerin çocuk ve gençlerimizi kötü etkilediği, özendirdiği maalesef ki bir gerçek. Ben bu konulara hiç girmeyeceğim ama genç kızlarımız bu kızları göre göre, bunlarınki hayatsa, benimki ne diye düşünüyorlardır eminim.

Onlar gibi giyinip, onlar gibi görünmek için çabalarlarken, ortaya ilginç görüntüler çıkmıyor değil. Çıkın sokaklara, refah düzeyi yüksek yerlerdeki kafelere bir bakın. Cebinde orada sadece su içmeye yetecek kadar para ancak bulunan gençlerimiz, üzerlerinde sakil duran kıyafetlerle, indirimden alınmış makyaj malzemeleriyle süsledikleri suratlarıyla tedirgin ama mutlu mesut oturuyorlar. Üstlerinde modaya uygun bir kıyafet olsa da pazardan alındığı belli ayakkabı ya da çantaları haklarındaki tüm bilgiyi veriyor.

Ay konu nereye geldi? Şu dizi kızlarını biraz daha aza indirgemek mümkün değil mi acaba? Daha gerçekçi olsalar mesela. Daha az ukalalık yapsalar. Esas oğlana daha az kapris yapsalar. İlişkilerin planlarla yürüyeceği algısını yaratmasalar. Daha günlük giyinse ve davransalar. Esas oğlan ne yaparsa yapsın anlayışlı davranmaktan ya da aşırı tepki vermekten vaz geçseler.

Tabi bir de oğlan anneleri var ki, hemen her dizide aynı karakter gibiler. Çok bilmiş, oğulları bulunmaz Hint kumaşıymış gibi davranıyorlar. İstedikleri gelin olmayınca kıza dünyayı dar ediyorlar. Dizinin konusu ister Anadolu’da ister İstanbul Boğazı’nda geçsin tavır aynı tavır. En az esas kız kadar her şeyin en iyisini onlar biliyor gibi davranmasalar mesela. Hanım ağalık taslamasalar olmaz mı?

Ve tabi esas oğlana aşık dizinin cadı sevgilisini de es geçmeyelim. Esas kıza dünyayı dar etmeyi görev edinen, kıskanç, içten pazarlıklı, çakma esas kızlar. Entrika desen onda, yalan dolan kumpas kurmak onda, esas kızı kötü duruma düşürmek için plan yapmak onda… Hele bir de esas oğlanın annesiyle bir olduklarında vay esas kızın haline.

Kız ya da oğlan zengin diğeri fakirdir. Bir şekilde bir araya gelirler, bir tarafın annesi ve takıntılı sevgilisi diğer tarafa kan kusturur. Ha bir de dizlerde babalar var ki, her şeyi en son hep onlar duyarlar. Senaryo size de çok tanıdık gelmedi mi?

İzleyici bunları istiyor deniyor doğal olarak. Seviyoruz gelin kaynana kavgasını, dedikoduyu, entrikayı. O yüzden bu senaryolara izleyici bıkana kadar uzun bir süre daha mahkum kalmaya devam edeceğiz sanıyorum.

Bu arada güzel dizi ismi olur aslında attığım başlıktan; “Esas oğlanın annesi esas kıza karşı”.