Eski Fabrikanın Tehlikeleri Bitmiyor

Halk arasında “İzmir’in Çernobili” olarak bilinen, 2010 yılında kapatılan eski kurşun döküm fabrikasının arsasından dumanlar yükselmeye devam ediyor. Bölge halkı toprağa gömülü radyoaktif maddelerden dolayı şikayetçi.

1940 Yılında İzmir’in Gaziemir ilçesinde kurulan 70 yıl faaliyet gösterdikten sonra 2010 yılında kapatılarak Torbalı ilçesine taşınan kurşun fabrikasının kimyasal ve radyoaktif atıkları toprak altında sürekli alev alırken, bölge halkı atıklar yüzünden çevrede herkesin hasta olmasından şikayetçi.

Radyoaktif atık içerdiği için halk arasında “İzmir’in Çernobili” olarak bilinen bölgede inceleme yapan bilirkişi, bölgede ağır kimyasal ve radyoaktif atıkları hala bölgede yer aldığına dair verileri içeren raporu tamamladı. Daha önce 100 bin ton nükleer atık tespit edilen alanda tehlike hala geçmiş değil.

Fabrikada kurşun ve gümüş dönüşümü için kullanılan nükleer çubuklar işlemlerinin bitmesinin ardından artan radyoaktif maddeyi fabrika etrafında yer alan boş arsalara rastgele gömülmüş 2007 yılındaysa bu gerçek Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun yaptığı incelemelerle ortaya çıkmıştı.

2013 Yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından radyoaktif atıkların halk sağlığına ciddi zararlar vermesi yüzünden 5,7 milyon TL ceza kesilen bölgede cezaya rağmen değişiklik yapılmaması bölge halkını çileden çıkardı. Zaman zaman toprağın alev alması sonucu oluşan kokular nedeniyle zor günler geçirmekte olan bölge halkı, artmakta olan astım ve kanser vakalarının ardından acil çözüm istedi.