Euro/TL’den Yeni Rekor

Merkez Bankası’nın sürpriz faiziyle seviyesini 7.97 civarında seyreden Dolar/TL, bugün rekorun altında. Euro/TL 9.4489 ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Sputnik’in haberine göre piyasada tüm gözlerin çevrildiği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısının dün sürpriz bir kararla faizi değiştirmeden tamamlanmasının ardından, gözler tekrar jeopolitik hareketlere çevrilmişti. Dünkü kararın ardında 7,97’nin üzerine çıkarak rekor tazeleyen dolar/TL, haftanın son işlem gününü zirvenin hemen altında değerini sürdürüyor. Euro/TL ise 9.4489 ile dünkü rekor seviyelerini bir kademe daha yukarı taşıdı. 

Dağlık Karabağ ve Doğu Akdeniz’deki hareketlilik izleniyor

Gözler şu an özellikle Dağlık Karabağ ve Doğu Akdeniz’deki hareketlilikte. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tutumunun çok sert olduğunu fakat ortak bir yol bulabileceklerini ifade etti.
Doğu Akdeniz’de NAVTEX hamleleri halen devam etmekte. Türkiye dün Araştırma Gemisi Oruç Reis için yeni bir NAVTEX yayınlayarak araştırma süresini 27 Ekim’e kadar uzattı.

Türkiye’de beklenen önemli bir veri şimdilik yok. TÜİK tarım ürünleri üretim tahmini, TOBB açılan ve kapanan şirket rakamlarını açıklayacak.

Küresel piyasalar durağan seyirde

ABD başkanlık seçimine iki hafta kalması ve canlandırma paketi görüşmelerinin bir sonuca ulaşmasının beklenmesiyle tedbirli davranan yatırımcıların etkisiyle küresel borsalar sınırlı değişim gösterdi.

Altın düne kıyasla bugün durgun

Altın ABD canlandırma paketinde eninde sonunda anlaşmaya varılacağı umutlarının yatırımcının enflasyona karşı koruma olarak gördüğü altına olan talebi artırmasıyla hafif yükseldi ancak doların güçlenmesi kazanımları sınırladı. Altının piyasadaki ons fiyatı dün yüzde 1’den fazla geriledikten sonra bugün yüzde 0.1 yükselerek 1.906 dolarda seyretti. Türkiye’de önceki gün kapanış fiyatı 791,40 olan çeyrek altın bugün 792,00 TL’ye çıktı.