Ezop Masalları Nasıl Ortaya Çıktı

0
2038
Ezop-Masallari-Nasil-Ortaya-Çıktı
Ezop Masalları Tarihçesi, Ortaya çıkışı hakkında bilgiler

Ezop Masalları Tarihçesi :

Ezop Masalları, Milattan Önce 6. Yüzyılda yaşamış olduğu düşünülen eski Yunan masalcısı olan Ezop tarafından anlatılmıştır. Ezop, masallarını fabl tarzında anlatmayı tercih etmiştir. Yani masalların ana karakterlerinin hayvan olması ve hayvanların konuşturulması yoluyla masallarını anlatmıştır.

Masallar, insanların ortak kültürüdür. Hayvanlar, bitkiler, cansız varlıkların insanlar gibi düşünce yapılarına sahip olmaları ve konuşması yoluyla yapılır. Tanrılarla insanlar bir araya gelir ve masalların asıl hedefinde halkların yöneticiler hakkında yaptıkları eleştirilerin üstü kapalı olarak aktarılmasıdır. Hindistan’da Milattan Önce 4. Yüzyılda anlatılmış olan Jataka masalları ile Milattan Önce 300 – Milattan Önce 100 yılları arasında da ortaya çıkmış olan Pança – Tantra adlı hayvan masalları benzerlikler göstermektedir. Ama bunların en önemli ve en ünlüleri ise La Fontaine masalları da diyebiliriz.

 

Ezop masalları, genellikle adalet, dürüstlük, iyilik, doğruluk, sadakat ve alçak gönüllü olmayı bizlere aktarırken zalimlik, kötülük, hainlik, düşmanlık gibi kötü özellikleri ise onaylamaz. Masallarda kötüler daima kaybeden taraflardır.

Ezop masalları 6. Yüzyılda kulaktan kulağa anlatılma ve aktarılması yoluyla Sokrates’e kadar gelir. Sokrates ise bu masalların bazılarını nazım biçimine dönüştürür. Ezop masallarını ilk defa Milattan Önce 300 yılında Atinalı Demetrios Phalereus adlı bir filozofun yazıya döktüğünü düşünmekteyiz. Bu kişiden günümüzde herhangi bir iz yoktur. Ezop masallarının ilk kez Latince’ye aktarılması ise Milattan Önce 1. Yüzyılda Gaius İulius Phaedrus adlı şair yapmıştır. Anadolu’da ise Babrios adlı şairin Ezop masalı menşeili fablları Milattan Sonra 100 Yılında Mythiamboi Aisopeio adını verdiği eserinde bir araya toplamış ve eklemeler yapmıştır. Daha sonralarda ise Maksimos Planudes masalları düz yazı olarak yazmıştır. 17. Yüzyılda fabl masallarının ustası da denilen La Fontaine’nin bu masallardan faydalanarak La Fontaine Masalları adlı eserini de çıkartması günümüze masalların ulaşmasını sağladı. La Fontaine, 12 kitap olarak bitirdiği masallarında 238 adet masal yazmış ve 124 tanesini ise Ezop masallarından esinlenerek yazmıştır.

Ezop masalları, Türk edebiyatına da girmiştir. Türk edebiyatına girişleri ise Nazım Hikmet, Orhan Veli Kanık, Nurullah Ataç gibi Türk edebiyatçıları tarafından olmuştur. Ayrıca Ezop masalları, görsel olarak ta yayınlanmıştır. Görsel olarak ise Paul Terry adında Amerikalı çizgifilm yapımcısı 1921 yılında gösterime sokmuştur.

Bazı Ezop masalları ise şunlardır :

Ağustos Böceği ile Karınca

Karga ile Tilki

Kurt ile Kuzu

Kurt ile Köpek

 

Ezop Masalları Nasıl Ortaya Çıktı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here