Facebook Grubundan Şok Türkiye Kararı

Facebook, Instagram ve WhatsApp uygulamalarının yer aldığı Facebook grubu, çıkan yeni sosyal medya yasası gereği açmak zorunda olduğu temsilcileri açmayacağını kararı aldı. Temsilci açmaması durumunda yeni yasa nedeniyle Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın engellenme durumu söz konusu olabilir.

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Yaman Akdeniz, Facebook grubunun temsilci açmayacağı kararını duyurdu. Facebook yönetiminin kendisini arayarak temsilci açmayacağını söylediklerini ifade eden Akdeniz, kararlarının kesin olduğunu söyledi.

1 Ekim’de yürürlüğe giren sosyal medya yasası, aktif kullanıcısı 1 milyondan fazla olan yabancı sosyal medya sitelerine (Facebook, Twitter, Snapchat) Türkiye’de temsilci açma zorunluluğu getirdi. Temsilci atamayan kurumlar önce BTK tarafından liste hazırlanıp temsilcisi olmayan kurumlara uyarı gönderecek. Uyarıya uyulmaması durumunda idari para cezası, ocak 2021’de reklam yasağı, bant genişliğinin daraltılması olacak.

Peki ya temsilcilik açıldığında neler olacak?

Yaman Akdeniz, bu soru hakkında 2 farklı durumun söz konusu olabileceğini söyledi.
Temsilcisi bulunan kurum/site kullanıcıların yasal taleplerini yerine getirmek zorunda.
Talepler yerine getirilemezse Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından verilen; erişim engelleme, içerik çıkartma kararlarını yerine getirmek durumunda kalacaklar.
Türkiye, Twitter üzerinden en çok içerik çıkarma, hesap kapatma veya engelleme talebi Türkiye’den geliyor fakat Twitter bu taleplerin çoğunluğunu karşılamıyor. Temsilciliğin açılması durumunda Twitter’ın bu taleplerin hepsini yapmak zorunda kalacak.

Platformlar böyle ortamda bulunmak istemiyor.

Hükümet yetkilileri kullanıcı bilgilerimizi isteyebileceğini ifade eden Akdeniz, hükmet yetkililerinin istediği gibi kullanıcıya ait bilgi vereceği için platformlar böyle bir ortamda bulunmak istemiyor. Çünkü Türkiye’de bağımsız yargının mümkün olduğunu söyleyemeyiz.
Dolayısıyla bu durum yargıya ait uzuv kolu veya parçası haline gelmek durumunda kalacak. Bu da onların tercih edebileceği yapı değildir.
Kararlara itiraz etseler de reddedileceğini, dolayısıyla uygulamama durumunda sorumlu olacaklarını, Anayasa Mahkemesi’ne gittikleri zaman 5 sene bekleyeceklerini, Mahkeme kararına rağmen kararların uygulanmadıklarını görecekler. Bu durumun da böyle olacaklarını biliyorlar.

Platformların engellenip engellenmediğini 2021 Nisan ayından sonra göreceğiz.

CHP’nin yasayı iptal etmek için Anayasa Mahkemesine başvurduğunu belirten Akdeniz, mahkemede yasanın iptali söz konusu olabileceğini, Twitter da Facebook gibi benzer durumda uygulama olacağını düşündüğünü açıkladı.
Bu aşamada Türkiye bu platformları engelleyip engellemeyeceği 2021 Nisan ayından sonra belli olacak ifadelerini kullandı.

Akdeniz, yasayla birlikte Türkiye’nin kaybedeceğini belirtti.