Fatma Şengül’ün Katilinin Cezası Müebbet Hapise Çevrildi

İstinaf Mahkemesi İstanbul Maltepe’de Fatma Şengül’ü evinin önünde öldüren Zeynel Akbaş’a “haksız tahrik altında öldürme” suçundan verilen 18 yıl hapis cezası bozarak “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis verdi.

Neler olmuştu?

İstanbul Maltepe’de, 30 Mart 2019’da işe gitmek üzere evden çıkan Fatma Şengül (49), kendisiyle aynı iş yerinde çalışan Zeynel Akbaş (52) tarafından silahla vurularak öldürülmüştü. Olaydan hemen sonra ise Akbaş, intihara teşebbüs etmişti.

2019 yılının ekim ayında görülmeye başlanan davada sanık Zeynel Akbaş savunmasında iş arkadaşı Fatma Şengül ile yakın oturduklarını söyleyerek, “Olaydan dolayı üzgünüm. Üzgün ve pişman olduğum için kendime ateş ettim. Fatma hanıma selam verecektim” demiş arkasından hipertansiyonu olduğunu, tansiyonu nedeniyle çabucak sinirlendiğini belirtti. Hakimin kendisini kızdıran ve cinayete iten şeyin sorması üzerine “Bana salakça şeyler yapıyorsun diyordu” ifadelerini kullanması tepkilere neden olmuştu.

Cezaya itiraz edildi

Müebbet istemiyle açılan davanın ikinci duruşması 19 aralık 2019’da Kartal 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, Zeynel Akbaş’a ‘kasten öldürme’den ceza verilmedi, ‘haksız tahrik indirimi’ ile 18 yıl ceza verildi. Verilen cezanın arkasından tepkiler yükselirken acılı aile verilen karara itiraz etti.

Duruşmadan 1 yıl sonra tekrar görülen davada Ceza Dairesi, sanık Zeynel Akbaş’a hakkında yerel mahkemenin ‘haksız tahrik altında kasten öldürme’ suçundan verdiği 18 yıl hapis cezasını bozdu.

Daire, Fatma Şengül’den sanığa yönelen herhangi bir haksız davranışın bulunmadığına kanaat getirerek sanık hakkında haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasının usul ve yasaya aykırı olduğunu belirtti. Daire, sanığın ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

Çok büyük mücadele ettik

Duruşmanın ardından gözyaşlarına hakim olamayan aile, “Müebbet hapis cezası aldı. Yani verilen 18 yıla karşı biz çok büyük bir mücadele verdik kadınlarla birlikte. Öncelikle buraya gelen emek veren bütün kadınlara çok teşekkür ediyorum. Başardık, müebbet aldı. Tabii gönül isterdi ki ağırlaştırılmış müebbet olsun. Yani en ağır cezayla da yargılansa ben bir daha annemin kokusunu duyamayacağım. Bir daha asla anneme sarılamayacağım. Bir nebze de olsun içimizi rahatlattı bu ceza. Davanın Yargıtay yolu açık, karşı tarafın avukatı ve biz de Yargıtay’a başvuracağız ama müebbet hapis cezası alması bütün kadınlar olarak hepimizin içini rahatlattı. Ben anneme çiçekler aldım, buradan çıkıp mezarına gideceğim. Yanımda olduğunuz için çok teşekkür ederim.” açıklamasında bulundu.