FDA’dan Pfizer-Biontech Aşısında “Alerji” Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde ABD’de acil kullanımı onaylanarak uygulanmaya başlanan Pfizer-Biontech korona virüs aşısının iki kişide alerjik reaksiyon göstermesinin ardından Amerikan Yemek ve İlaç İdaresi (FDA) önemli açıklamada bulundu. FDA yetkilileri vakaları yakından incelediklerini ve bu konuda İngiltere ile çalıştıklarını söyledi.

ABD’de ilk olarak sağlık çalışanlarında başlayan Pfizer-Biontech korona virüs aşısı iki çalışanda alerjik yan etki gösterdi. Alaska’da aşılanan iki sağlık çalışanından birinin anafilaktik adı verilen ‘hemen tedavi edilmesi gereken ciddi, potansiyel olarak hayatı tehdit eden’ alerjik yan etki gösterdiği açıklandı.

Konu üzerine açıklama yapan FDA yetkililerinden aşılar bölümünde görev yapan Doran Fink, “Bu kişilerin tümü uygun tıbbi müdahale ile tedavi edildi ve durumları iyi. Bu durum sonrasında hızlı bir şekilde araştırmamız gereken ek raporlar olduğunu tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İngiltere ile ortak çalışıyoruz

Fink, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri de dahil olmak üzere ABD yetkililerinin iki vakayı da araştırdığını ve aşılama sırasında meydana gelen benzer iki vakayı daha iyi anlamak için kendilerinden daha önce aşılamaya başlayan İngiltere ile ortak çalıştıklarını söyledi.

Fink, Şu anki verilerin tamamı, Biontech aşısının acil kullanım iznini desteklemeye devam ederken, bu alerjik vakalar aşılama kampanyasının erken safhasında tetikte olma ihtiyacının altını çiziyor” ifadelerini kullanırken tetikte olma ihtiyacı üzerine, “FDA, aşılama sonrası kişileri izleme, ayrıca oluşabilecek acil alerjik reaksiyonların yönetimi prosedürü için yayınlanan CDC kılavuzunu revize etmek amacıyla Pfizer ile çalışıyoruz” şeklinde konuştu.