FIFA 2022 Dünya Kupası Elemelerinde Türkiye’nin Rakipleri Belli Oldu

Katar’da yapılacak 2022 FIFA Dünya Kupası eleme maçları kurası çekildi. A Milli Futbol Takımımızın da yer alacağı elemelerin grupları ve takımları çekilen kurayla belirlendi. Ülkelerin 6’şarlı veya 5’erli gruplarda yer alacağı Avrupa Elemelerinde gruplarını ilk sırada tamamlayan takımlar Dünya Kupası’nda yer alacak.

Katar’da yapılacak olan 2022 FIFA Dünya Kupası eleme maçları kuraları çekildi. A Milli Futbol Takımımızın da yer alacağı elemelerin grupları ve takımları çekilen kurayla netleşti. Ülkelerin 6’şarlı veya 5’li gruplarda yer alacağı Avrupa Elemelerinde gruplarını ilk sırada tamamlayan takımlar Dünya Kupası’nda mücadele edecek.

Grup ikincisi 10 takım ile UEFA Uluslar Ligi’nden gelecek iki ülke ise play-off maçlarına çıkarak Dünya Kupası şansını arayacak. Grup maçları çift maç üzerinden oynanacak. Eleme maçları 2021 yılının Mart ile Kasım ayları arasında oynanacak.

Eleme kuraları 6 torba üzerinden yapıldı. Bu torbalar;

  1. Torba: Belçika, Fransa, İngiltere, Portekiz, İspanya, İtalya, Hırvatistan, Danimarka, Almanya, Hollanda
  2. Torba: Türkiye, İsviçre, Galler, Polonya, İsveç, Avusturya, Ukrayna, Sırbistan, Slovakya, Romanya
  3. Torba: Rusya, Macaristan, İrlanda Cumhuriyeti, Çekya, Norveç, Kuzey İrlanda, İzlanda, İskoçya, Yunanistan, Finlandiya
  4. Torba: Bosna Hersek, Slovenya, Karadağ, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Bulgaristan, İsrail, Belarus, Gürcistan, Lüksemburg
  5. Torba: Ermenistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Faroe Adaları, Azerbaycan, Estonya, Kosova, Kazakistan, Litvanya, Letonya, Andorra
  6. Torba: Malta, Moldova, Liechtenstein, Cebelitarık, San Marino

Türkiye G grubunda yarışacak

2022 Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde gruplar belli oldu. A Milli Futbol Takımımız, 2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri G Grubu’nda Hollanda, Norveç, Karadağ, Letonya ve Cebelitarık ile mücadele edecek.

Diğer takım eşleşmeleri şu şekilde;

A Grubu: Portekiz, Sırbistan, İrlanda, Lüksenburg, Azerbaycan

B Grubu: İspanya, İsveç, Yunanistan, Gürcistan, Kosova

C Grubu: İtalya, İsviçre, Kuzey İrlanda, Bulgaristan, Litvanya

D Grubu: Fransa, Ukrayna, Finlandiya, Bosna Hersek, Kazakistan

E Grubu: Belçika, Galler, Çek Cumhuriyeti, Belarus, Estonyaka

F Grubu: Danimarka, Avusturya, İskoçya, İsrail, Faroe Adaları, Moldova

G Grubu: Hollanda, Türkiye, Norveç, Karadağ, Letonya, Cebelitarık

H Grubu: Hırvatistan, Slovakya, Rusya, Slovenya, Kıbrıs, Malta

I Grubu: İngiltere, Polonya, Macaristan, Arnavutluk, Andorra, San Marino

J Grubu: Almanya, Romanya, İzlanda, Kuzey Makedonya, Ermenistan, Liechtenstein

Şenol Güneş’ten Grup Açıklaması

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, Dünya Kupası Elemeleri kura çekimi sonrasında açıklamalarda bulundu.

Grubu değerlendiren Güneş, “Kura hayırlı olsun. Rakiplerimiz elbette birileri olacaktı. Rakipleri tanımak lazım tabi konuşabilmek için. Üçüncü torbadan güçlü bir Norveç geldi. Cebelitarık ile hiç maç yapmadık. Letonya’ya daha önce kaybettik. Hedefimiz Dünya Kupası’na katılmak. Rakiplere göre çalışacağız, bilgiler toplayacağız, analizler yapacağız. Kadromuz aşağı yukarı belli. Şu zamana kadar oynattığımız oyuncularla, bizim çocuklarımız dediğimiz oyuncularla gruptan çıkmaya çalışacağız.” dedi.

Hollanda’nın istemediği bir rakip olduğunu kaydeden tecrübeli teknik adam, “Bana göre Fransa, Hırvatistan, Danimarka, hatta Almanya ve Portekiz bize daha uygundu. Hollanda son dönemde çok iyi futbol oynadı, yeniden çıkış yapmak istiyor ve ihtiyaçları var. Ama daha önce Fransa’dan biz 2 maçta 4 puan aldık, İzlanda’dan 1 puan aldık. Bütün bunları yapıyoruz, Norveç’i güçlü gördük ama gitti Sırbistan orada yendi. Kendi gerçeğimizi göreceğiz. Yükselen bir değer görmek zorundayız. Hedefimiz Dünya Kupası, önümüze kim çıkarsa yenmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.