Filistinli Arap Bankası Başkanı Suudi Arabistan’da tutuklandı

Riyad’a iş toplantısı için giden Masri’nin havaalanında tutuklandığı belirtilirken, Masri’nin tutuklandıktan sonra iki telefon görüşmesi gerçekleştirdiği, iş ortaklarını ve banka yönetimini aradığı ifade edildi.

KRAL ABDULLAH’A YAKIN İSİMLERDENDİ: Ürdün merkezli Arap Bankası Başkanı Sabih Masri’nin Velaiht Prens’in Suudi Arabistan’da prensler ve bakanlar dahil yüzlerce kişiyi gözaltına aldığı yolsuzluk operasyonlarının ardından bu ülkeye ilk kez giriş yaptığı belirtildi. Ürdün Kralı Abdullah’la yakın ilişkileri olduğu bilinen Masri’ye Riyad’a gitmeden önce yakınları tarafından gitmemesi yönünde uyarılar yapıldığı öğrenildi.

İSTANBUL’DAKİ KUDÜS ZİRVESİNİN ARDINDAN:  Filistin Yönetimi’nin önemli para kaynaklarından biri olarak gösterilen Arap Bankası’nın Başkanı’na gözaltı iddiası, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın İstanbul’daki Kudüs zirvesinin ardından geldi. Suudi Veliaht Prensi’nin Ürdün Kralı Abdullah’ı Riyad’a çağırıp zirveye gitmemesini istediği, aynı amaçla seferber ettiği Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin de Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ı Kahire’ye çağırıp zirveye katılmaması talebini ilettiği iddiaları medyaya sızmıştı. Ancak Abdullah da Abbas da İstanbul’daki zirveye katılıp Kudüs deklerasyonuna destek verdi. Suudi Veliaht Prensi’nin daha önce de Abbas’ı Riyad’a çağırıp ”Ya ABD Başkanı Donald Trump’ın barış planını kabul edersin ya da devrilirsin” diye tehdit ettiği iddiaları gündeme gelmişti.

“SUUDİ ARABİSTAN ÜRDÜN’DEN İNTİKAM ALIYOR” İDDİASI: ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararına en büyük tepkiyi veren ülkelerden biri olan Ürdün’ün, Suudi Arabistan ve BAE tarafından baskı altına alındığı geçtiğimiz günlerde iddia edilmişti.

Suudi Arabistan’dan İsrail’e sıcak mesaj

 

Veliaht prensin Kudüs ihaneti gizli pazarlık ortaya çıktı