Finlandiya’da Yeni Korona Virüs Mutasyonu Saptandı

Finlandiyalı bilim insanları, yeni tip korona virüsün (SARS-CoV-2) yeni bir suşunun tespit edildiğini, mutasyona uğramış yeni varyasyona Fin-796H adını verdiklerini açıkladı.

Finlandiya’nın devlet televizyonu YLE’nin aktardığına göre ülkede SARS-CoV-2’nin yeni bir suşu tespit edildi, mutasyona uğramış yeni türe Fin-796H adı verildi.

Bilim insanlarına göre korona virüs enfeksiyonunun yeni türü, İngiliz ve Güney Afrika suşlarında görülen mutasyonları içeriyor.

Vita Laboratoriot’tan Doç. Taru Meri, mutasyonun Finlandiya’nın dışında bir yerde geliştiğinin tahmin edildiğini söyleyerek, “Bu tür bir hastada geçen hafta saptandı, bu nedenle bulaşıcılığı ve yayılma potansiyeli, ayrıca aşılara karşı direnci hakkında şimdilik herhangi bir şey bilinmiyor” açıklamasında bulundu.

Geçen aralıktan bu yana SARS-Cov-2’nin İngiltere, Güney Afrika, İsrail ve Brezilya’dan mutasyona uğramış yeni SARS-CoV-2 suşlarının oluştuğu biliniyor. Yetkililer, virüsün bu varyantlarının görünüşe göre daha kolay yayıldığı ve bunun yeni vaka ve ölümlerin sayısının artmasına neden olabileceği konusunda uyarıyor.