Formula 1 Türkiye Grand Prix’si Takvimden Çıkarıldı

9. kez Formula 1 için ev sahipliği yapmaya hazırlanan Türkiye, son alınan kararla Formula 1 takviminden çıkarıldı. Kaldırılma sebebi henüz açıklanmazken yarış severler Türkiye’de artan korona virüs vakalarının sebep olduğunu iddia ediyor.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, geçtiğimiz Nisan ayında Kanada’nın takvimden çekilmesiyle Türkiye’de yeniden Formula 1 yarışlarının yapılacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından herkes heyecanla geri sayıma başlamıştı.

İngiltere hükümetinin Türkiye’yi kırmızı bölge ilan etmesinden sonra pek çok kişi Formula 1 Türkiye GP’sinin iptal olup olmayacağını merak ediyordu.

Portekiz asıllı Formula 1 muhabiri Noemí de Miguel’in ortaya atmış olduğu iddiaya göre FIA, Türkiye Grand Prix’sini Formula 1 takviminden çıkarmış durumda. Portekiz asıllı muhabirin bu iddiasının ardından Türkiye resmi Formula 1 yayıncısı S Sport, twitter üzerinden Türkiye’nin Formula 1 listesinden çıkarıldığını “11-13 Haziran tarihlerinde gerçekleşmesi planlanan Formula 1 Türkiye GP’si iptal edildi” ifadeleriyle doğruladı.

FIA henüz resmi açıklama yayınlamadı

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) konu hakkında henüz resmi açıklama yayınlamazken, arka arkaya gelen haberler yerli yarış severleri üzmüş durumda.

Öte yandan Türkiye’de korona virüs vakalarının artışı nedeniyle Şampiyonlar Ligi’nin finallerinin oynanmamasını isteyen İngiltere’nin, Formula 1 için de aynı müdahalede bulunduğu iddia ediliyor.

İngiltere, herhangi bir etkinlik için kırmızı listede bulunan Türkiye’ye gidenlerin dönüşte 10 gün otel odasında karantinada kalmayı zorunlu kıldı. Formula 1 araçlarının çoğu İngiltere’de üretildiği için bu kararın alınmasında önemli bir unsur olduğu da diğer iddialar arasında yer alıyor. Yarışın iptal edilmemesi ve İngiltere’nin kararında değişiklik yapılmaması durumunda karantina sebebiyle İngiliz yarışçıların bir sonraki etapa yetişemeyeceği anlamına geliyor.

Türkiye GP’nin iptal edilmesiyle birlikte Formula 1’de sezon 22 yarış üzerinden devam edecek.