Formula 1 Yeniden İstanbul’da! Vali Ali Yerlikaya Açıkladı!

Daha önce 8 kez Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapan İstanbul Park, Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda 2021 sezonu takvimine dahil edilmesiyle 9. kez ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Türkiye Grand Prix’si, 11-13 Haziran’da yapılacağını duyurdu.

2005 ve 2011 yılları arasında 7, son olarak geçtiğimiz sene 8. kez Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapan İstanbul Park, Kanada’nın Dünya şampiyonasından çekilmesiyle birlikte 9. kez yarışlara ev sahipliği yapacağı kesinleşti.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, twitter üzerinden geçtiğimiz yıla ait kısa filmi paylaşarak Formula 1’in İstanbul’a yeniden geleceğini açıkladı. Vali Yerlikaya açıklamasında “Bu sesi özlemiştik. Formula1 heyecanı yeniden İstanbul’umuzda. Formula 1 yarışları 12-13 Haziran’da İntercity İstanbul Park’ta olacak.” sözlerini kullandı.

Haberi alan sosyal medya kullanıcıları, Formula 1’in resmi sayfasına akın etti. Formula 1 sayfası Türkiye’nin Kanada’nın yerine yarışlara döndüğün açıklarken öte yandan geçen yıla ait yarışma görüntülerini de paylaştı. Kullanıcılar, Formula 1’in yeniden Türkiye’de yapılacak olma sevincini birbirleriyle paylaştı.

Geçen yılki İstanbul Grand-Prix’sinde neler olmuştu?

Geçtiğimiz sene Formula 1’in finaline kısa süre kala İstanbul’a 9 yıl aradan sonra 2020 yılının Kasım ayında döneceğinin açıklanmasının ardından pek çok yarış sever heyecanlanmıştı.

Sıralama turlarında asfaltın yenilenmiş olması bir çok eleştiriye yol açtı. Yarışta lider olan Lewis Hamilton, asfaltların yenilenmesinin aracın tutuşunu etkilediği yenilemek yerine temizlemiş olsalar daha iyi olacağını belirtmesi yeni tartışmalara sebep olmuştu.

Daha sonra Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın “İşine bak kardeşim” diyerek cevap vermesi gündem olmuştu.

15 Kasım’da düzenlenen final yarışında eleştirilerin odağındaki isim olan Lewis Hamilton,  sezonun bitimine 3 etap kala 1. olarak kariyerinde 7. şampiyonluğunu ilan etti. Hamilton ayrıca 7 kez şampiyon olarak Michael Schumacher’in 7 şampiyonluk rekorunu tekrar kırarak en çok şampiyon olan Formula 1 Pilotlarından biri oldu.