Fransa Sağlık Bakanlığı’ndan Korkutan Açıklama: Yeni Bir Mutasyon Bulundu

Fransa Sağlık Bakanlığı Fransa’nın Brittany bölgesinde yeni bir korona virüsü mutasyonunun görüldüğünü açıkladı.

Dün 6.471 yeni vakanın tespit edildiği Fransa’da sabah saatlerinde korkutan bir açıklama geldi…

Fransa Sağlık Bakanlığı, ülkenin Brittany bölgesinde yeni bir tür korona virüsü tespit edildiğini duyurdu. Mutasyona uğrayan korona virüsünün Lannion’daki bir sağlık merkezinde bulunduğunu ve bu vakaların kümelenmiş olduğunu açıkladı.

Yetkililer bu yeni tür mutasyona uğramış korona virüsü üzerinde incelemelere başladıklarını açıkladı. Sağlık görevlileri ilk testlerin sonucunda mutasyonun korona virüsünü daha ağır ya da daha hızlı yayılan bir türü olup olmadığının belirlenemediğini ifade etti.

Şimdiye Kadar Kaç Farklı Mutasyon Görüldü?

Şu an resmi verilere göre en yaygın olarak görülen mutasyon Birleşik Krallık’ta görülen B.1.1.7, Güney Afrika’da tespit edilen B. 1. 351 ve Brezilya’da görülen P.1 varyantları.

Birleşik Krallık’ta görülen B. 1. 1. 7’nin diğer mutasyona uğramış korona virüslerinden daha hızlı ve daha kolay yayıldığı belirtilirken, bu yılın Ocak ayında İngiliz yetkililer bu varyantın diğer versiyonlara göre daha ölümcül olduğunu açıklamıştı. Dünyanın farklı ülkelerinde tespit edildi. 1. 1. 7’den bağımsız olarak gelişen ve mutasyona uğrayan Güney Afrika varyantı ise ilk olarak 2020 yılının Ekim ayında bulundu.

Brezilya’da tespit edilen P.1 mutasyonu ise Japonya’ya giden bazı Brezilyalı turistlerde tespit edilmişti. Bu varyantın, antikorların görmesini engelleme özelliği olmasından şüphelenilecek bazı mutasyonları bulunuyor.

Fransa’da Vaka Sayılarındaki Artış Korkutuyor

Fransa’da korona virüsü (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 6 bin 471 yeni vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 4 milyon 78 bin 133’e ulaştı.

Fransa’da yeni tip korona virüsü salgınında vaka ve can kayıpları artmaya devam ediyor.

Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 6 bin 471 yeni vaka tespit edilmesi ile toplam vaka sayısının 4 milyon 78 bin 133’e ulaştığı bildirildi. Son 24 saatte 333 kişinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği ülkede, virüs kaynaklı toplam can kaybının 90 bin 762’a yükseldiği aktarıldı.

Ülke genelinde 4 bin 219’i yoğun bakımda olmak üzere toplam 24 bin 469 kişi hastanelerde tedavi görüyor. Vaka sayısının düşük olmasının nedeninin ise pazar günleri laboratuvarların kapalı olmasından dolayı kaynaklandığı açıklandı.

Pfizer/BioNTech, Moderna ve AstraZeneca aşılarının uygulandığı ülkede toplam 5 milyon 135 bin 616 kişi Kovid-19’a karşı aşılanırken, 2 milyon 223 bin 980 kişiye iki doz aşı yapıldı. Fransa, kan pıhtılaşmasına neden olduğu gerekçesiyle önlem amaçlı AstraZeneca firmasının geliştirdiği Kovid-19 aşısının kullanımını ise askıya aldı.