Fransa’da 11 Yıllık Meme Protezi Skandalı Çözüldü

Fransa’da 2010’da ortaya çıkan meme protezi skandalı 11 yıl sonra çözüldü. Skandala sebep olan şirketin mağdur olan 2 bin 700 kadına 20 ila 70 bin Euro tazminat ödemesine karar verildi.

Fransa’da 11 yıl önce ortaya çıkan meme protezi skandalında çözüme kavuşuldu. Tıbbi standartlara uymayan ucuz silikon kullanılarak üretilmiş meme protezleri nedeniyle mağdur olan kadınlara tazminat ödenecek.

2010 yılında, bir şirketin ürettiği silikonların patlama riski yüksek çıkmış, hatta takılan bazı kadınların silikonları patlamıştı. Vücuduna silikon sızan kadınlarda birçok sağlık sorunları meydana gelmiş, çok sayıda kadın protezi değiştirmek zorunda kalmıştı.

Aynı şirkete ait meme protezi yüzünden mağdur olan 2 bin 700 kadının 10 yılı aşkın süre boyunca süren hukuk mücadelesi başarıyla sonuçlandı. Mahkeme, şirketin mağdur kadınlara tazminat ödemesine karar verdi. Tazminatın 20 bin ila 70 bin Euro olması bekleniyor.

Yıllardır mücadele eden mağdurlar karardan memnun, fakat sağlık sorunlarının bitmediğini de belirtti. Davayı kazanan bir kadın, “Bu hepimiz ve benim için bir rahatlama ancak neredeyse hepimizin kalıcı sağlık sorunlarımız var. Sağlığımız üzerinde potansiyel sonuçları olabilecek kalıcı etkiler belirlendi. Organlarımda hala silikon var ve bu gelecekte sorunlara yol açabilir” açıklamasını yaptı.

Dünyada 400 bin kadına bu protezlerin takıldığı tahmin ediliyor. Fransa’daki mahkeme kararının dünyanın farklı bölgelerindeki mağdurların haklarını aramasının önünü açacağına kesin gözle bakılıyor.