FT: Bitcoin’in Yükselişi Amerika’nın Düşüşünü Yansıtıyor

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değeri hızla artarken, İngiliz Financial Times’ta dikkat çeken bir analiz yayımlandı. Analize göre, kripto para birimlerindeki yükseliş FED’in oluşturduğu köpüğün ve ABD ile doların düşüşünün bir işareti.

İngiliz Financial Times gazetesinde, Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin değerindeki yükselişe dair dikkat çeken bir analiz yayımlandı.

Rana Foroohar imzalı analizde, “Doların başrol oyuncusu niteliğinin zayıfladığı bir yeni dünya düzeninde kripto para birimlerinin yeri var” denildi.

Yangın Alarmı

Bitcoin’deki sert fiyat hareketleri ile Almanya’da 1920’li yıllarda mark cinsinden fiyatlandırılan altının fiyatındaki dalgalanma arasında benzerlik kurulan yazıda, Bitcoin’in bir balondan çok “Bizi önümüzdeki çok büyük jeopolitik değişiklikler konusunda uyaran son işleyen yangın alarmı” olduğu öne sürüldü.

Merkez bankalarının son 10 yılda düşük faiz ve parasal genişleme yoluyla piyasalarda fiyat keşfini bozduğunu savunan Foroohar, “Bunu iş çevriminin düzeltilmesi ya da borç batağındaki işletmelerin sistemin işleyişini bozacak şekilde ayakta tutulması olarak görebilirsiniz ancak vardığımız sonuç şu ki, varlık fiyatlarından tek tek şirketlerin ya da bir bütün olarak reel ekonominin sağlığına ilişkin bir fikir edinmek artık çok zor” dedi.