Gine’de 5 Yıl Sonra Ebola Virüsü Görüldü 4Kişi Virüsten Öldü

Gine’de en son 2016’da görülen Ebola virüsünün 5 yıl sonra tekrar görülmesi ülkede paniğe yol açtı. 4 kişinin hayatını kaybettiği ve 5 kişinin virüs testlerinin pozitif çıktığı açıklandı.

Afrika ülkesi Gine’de 4 kişi Ebola virüsü nedeniyle yaşamını yitirdi. Ülkede Ebola virüsünün görüldüğü ve Ebola kaynaklı ölümler en son 2016’da görülmüştü.

Ülkede, Ocak ayı sonunda bir hemşirenin Ebola virüsü nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından yapılan cenaze töreninde cenazeye katılan 8 kişide aynı virüsün belirtileri görüldü. Yapılan testlerin sonucunun pozitif çıkmasıyla tedaviye alınan 8 kişiden 3’ü yaşamını yitirdi.

Gine Sağlık Bakanlığı’nın temaslı kişileri tespit etmeye çalıştığı ve acil bir toplantı düzenleyeceği öğrenildi.

Ebola virüsü ilk kez 1976’da tespit edildi

Bir tür kanamalı ateşe yol açan Ebola virüsü, ilk kez 1976’da Sudan’ın Nzara ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Yambuku kentlerinde eş zamanlı salgınlarla ortaya çıkmıştı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki salgın Ebola Nehri yakınında bir köyde başladığı için hastalığa bu nehrin ismi verilmişti.

Ebola virüsü, Aralık 2013’te Batı Afrika’da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone’de 2014-2017 yıllarında görülen salgında 30 bin kişiye virüs bulaşmış ve hastaların 11 binden fazlası ölmüştü.