Google, Sözlü Savunmasını Yaptı

Google’ın “genel arama pazarındaki ağırlıkta olduğu durumunu kötüye kullandığı” gerekçesiyle hakkında yürütülen soruşturma kapsamında sözlü savunmasını yaptı.

Savunma Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle başkanlığında video konferans yoluyla görüntülü olarak gerçekleştirildi.

Küle, toplantıda Kurul kararıyla Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc hakkında “genel arama pazarındaki ağırlıkta olduğu durumunu kötüye kullandığı” gerekçesiyle soruşturma yürütüldüğünü Google ekiplerine hatırlattı.

Yazılı savunma sürecinin bitirilmesinin ardından sözlü savunma toplantısının yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle video konferans yöntemiyle internet üzerinden yapılmasına karar verildiğini aktaran Küle, sözü, soruşturma heyetine verdi.

Soruşturma Heyeti Temsilcisi, Google’ın genel arama hizmetine ilişkin algoritma güncellemeleri ve Adwords reklamlarıyla teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle rekabet ihlaline yol açıp açmadığının incelendiğini ifade etti.

İdari para cezası uygulanması gerekiyor

Google’ın genel arama hizmetleri pazarında hakim durumda olduğu ve “genel arama sonuçlarının en üstünde, reklam niteliği belirsiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer vermek suretiyle kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki işlemleri zorlaştırdığını” iddia eden Soruşturma Heyeti Temsilcisi, şirkete idari para cezası uygulanması gerektiğini ifade etti.

Temsilci, Kurul tarafından belirlenecek makul bir süre içinde, metin reklamlarının organik sonuçları pazardan dışlamayacak ölçek veya konumda sunulması, reklam niteliğindeki belirsizliğin, organik sonuçlardan açıkça ayrıştırılacak şekilde giderilmesi ve internet sitelerinin metin reklamı vermesinin organik sıralaması üzerindeki etkilerinin bertaraf edilmesine ilişkin önemlerin alınması gerektiğini açıkladı.

Google’ın kendisine tanınan sürenin en geç 1 ay öncesinde hazırladığı uyum tedbirlerini Kuruma sunması ve ilk uyum tedbirinin uygulanmaya başlamasından itibaren 5 yıllık süre boyunca ve yılda bir düzenli olarak Kuruma rapor sunması yükümlülüklerinin getirilmesini söyleyen Soruşturma Heyeti Temsilcisi, şirketin söz konusu şartların vaktinde ve eksiksiz yerine getirmemesi durumunda günlük idari para cezası uygulanması gerektiğini tekrarladı.

Raporlarda maddi hatalar var

Hakkında soruşturma yürütülen şirket temsilcileri ise soruşturma raporundaki değerlendirmelerin maddi temellerinin hatalı, Google’ın metin reklamı uygulamasının Rekabet Hukuku kurallarıyla uyumlu olduğunu savundu. Google’ın metin reklamlarının reklam olduğunun açık bir şekilde belirtilirken reklam etiketlerinin gelişmiş olduklarını kaydetti.

Şirket temsilcileri, metin reklamlarının ücretsiz sonuçlarda genel olarak yüksek sıralama elde edemeyen küçük ve orta ölçekli internet sitelerinin ziyaret edilmesine yardımcı olduğuna işaret ederek, Google metin reklamlarının Türk internet siteleri için tanıtım fırsatı sağladığını ve soruşturma raporundaki tedbirlerin reklam fiyatlarını artırarak ülkedeki küçük internet sitelerine zarar verebileceği kanıklığında olduklarını ifade etti.

Google’ın ücretsiz sonuç sıralamasının reklam verenlerin reklam satın alıp almamasından etkilenmediğini ifade eden şirket temsilcileri, idari para cezası ve tedbir uygulanmasına yer bulunmadığını kaydetti.

19 Kasım’da Karar Çıkıyor

Küle, savunma makamının iddialarına yönelik, Rekabet Kurumunun savunma hakkının en geniş haliyle kullanılmasını desteklediğini söyleyerek, Kurum uzmanlarının bağımsız, objektif ve hukuk dairesinde çalışmalarını sürdürdüğünün altını çizdi.

Kurul, soruşturmaya ilişkin son kararını 19 Kasım’da açıklayacak. Karar, daha erken alınması durumunda Rekabet Kurumunun internet sitesinden paylaşılacak.