Grip Aşısı Risk Gruplarına Göre Yapılacak

The doctor is injecting male patients.In the medical's hand have syringes.

Korona virüsü salgını sürecinde grip aşısına olan talep arttı. Sağlık Bakanlığı grip aşısıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre sınırlı sayıda gelen grip aşısı risk gruplarına göre yapılacak. Vatandaşları e-nabız sistemine yönlendiren Bakanlık, korona virüs salgını nedeniyle tüm dünyada sorun yaşandığını belirtti. Aşı kapasitesinin sınırlı olmasından dolayı, aşının risk durumuna göre kademeli olarak yapılacağı duyuruldu.

Aşı Fiyatı Değişmedi

Grip aşısı alabileceklerin listesi e-Nabız sistemlerine yüklendi. Aşı fiyatı ise değişmeyerek 72,64 lira olarak belirlendi.

Kapasite Sınırlı

Tartışma yaratan grip aşısı uygulaması ile ilgili Sağlık Bakanlığı’ndan ise yazılı bir açıklama geldi. Bakanlık, korona virüsü salgını sebebiyle tüm dünyada aşı temininde sorun yaşadığını vurgularken şu açıklamayı yaptı:

“Bakanlığımız, geçmiş yıllarda olduğundan daha fazla influenza aşısı temin etmek üzere bağlantılarını sağlamış durumdadır. Ancak tüm dünyada üretim kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle belli bir zaman diliminde peyderpey temin edilmektedir. Bu nedenle belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörülmüştür. Vatandaşlarımız risk durumlarını E-nabız sistemi üzerinden öğrenebileceklerdir. İlgili aşı, hekimler tarafından sadece Reçetem Sistemi üzerinden yazılacaktır. Manuel yazılan reçeteler işleme alınmayacaktır. İlgili aşı yalnızca serbest eczanelerce temin edilecektir. Eczanenin Reçetem Sistemi’ne reçeteyi girmesi ile İlaç Takip Sistemi’nde (İTS) aşı temin hakkı oluşturulacaktır.”