Grip İlacı Koronaya İyi mi Geliyor?

Tüm dünya şu an korona virüs için aşı ve ilaç konusunda araştırmalar yapıyor. Bu bağlamda korona virüs bağlantılı tüm hastalıklarda kullanılan ilaçlar test ediliyor. Testlerden olumlu sonuç alan Avigan’ın, korona virüs hastalarının tedavisinde, tedavi sürecini 3 gün daha Kısalttığı açıklandı. Grip ilacı olarak geliştirilen ve tedavilerde oldukça etkili olan Avigan adlı ilacın korona virüs hastalarına da iyi geldiği açıklandı. Japonya’dan gelen habere göre, Avigan adlı ilacın tedavi sürecini kısalttığı bilgisi geldi.

3. Aşama Testlerinde Başarı Geldi

Japonya’da Fujifilm Grubu’nun bir şirketi olan Toyama Chemical tarafından geliştirilen Avigan grip ilacının üçüncü aşama testlerinde önemli bir gelişme kaydedildi. 156 hasta üzerinde yapılan testlerden olumlu sonuç aldıklarını açıklayan Japonya, buna göre Avigan ilacı verilen grup 11.9 günde iyileşme belirtileri gösterirken, ilaç verilmeyen grupta ise bu süre 14.7 olarak kayıtlara geçtiğini duyurdu. Çinli araştırmacılar da Japonya ile aynı fikirde olduklarını, Avigan’ın virüsün tedavi sürecinde etkili olduğunu klinik çalışmaların bunu kanıtladığını duyurdu.

Ekim Ayında Onay Alabilir

Japonya’nın dev firması Fujifilm’den yapılan açıklamada, daha detaylı testlerin ardından ilacın Kovid-19’a karşı Ekim ayının başında onay alabileceği belirtildi. Bu gelişmenin ardından şirketin hisseleri Tokyo’da yüzde 4 değer kazanarak son dört aydaki en yüksek seviyesine ulaştı.

Fujifilm ilacın global haklarını geçtiğimiz aylarda Hindistan merkezli ilaç şirketi Dr Reddy’s Laboratories’e satmıştı.