Her Gün Bir Yumurta Ama Hangi Yumurta?

Uzmanlar her gün en az bir yumurta yememizi tavsiye ediyorlar. Anne sütünden sonra içinde her şeyi barındıran en nadir yiyeceklerden biri. Protein katkısı yanı sıra içinde birçok vitamin bulunduran yumurta, her annenin baş kurtarıcısıdır aynı zamanda. Yetişmeyen yemek, beğenilmeyen ıspanak yerine kırılan iki yumurta öğünü kurtarır çoğu zaman. Yumurtayla yapılan yemeklerin sayısı bir hayli fazla. Ancak tabii ki her şeyin fazlası zarar sözünden yola çıkarak kolesterol konusunda dikkat etmek gerekiyor.

Tüm bunların yanı sıra piyasada üzerinde bol sayılar olan hangi yumurtayı yiyeceğimizi bilemez olduk. Numaraların ne anlama geldiği, yumurtanın raf ömrü, hangisini yememizin daha faydalı olduğu kafa karışıklığına neden oluyor.

Bu mucize besinle ilgili son noktayı geçtiğimiz yıllarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koydu ve “yetiştirme metodu kodu”‘nu hayata geçirdi. Üzerinde numara olmayan yumurtalar artık satılmayacak. Ancak bu numaralar neyi anlatıyor? Peki, yumurta alırken bunlara bakıyor muyuz?

Gelin yumurtanın bize kattıklarına ve üzerindeki numaraların ne anlama geldiğine bakalım…

Protein Yanı Sıra Vitamin Deposu

Bir yumurtanın hem beyazı hem de yumurta sarısı besinler açısından zengindir. Tek bir yumurta A, B5, B12, B2, B6, D, E ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, çinko, fosfor, selenyum ve folat içerir. Anne sütünden sonra pek çok besin öğesini içerdiği için mucize olarak adlandırılan tek besindir.

Yumurtalar sadece mükemmel bir protein kaynağı değildir, aynı zamanda birçok vitamin ve mineral içerir.

Protein: Kas, organ, cilt, saç ve diğer vücut dokularını oluşturmak ve onarmak için temeldir; hormon, enzim ve antikor üretmek için gerekli; yumurtalardaki protein vücut tarafından kolayca emilir.

Demir: Hücrelere oksijen taşır; kansızlığı önlemeye yardımcı olur, yumurtadaki demir vücut tarafından kolayca emilir.

A vitamini: Sağlıklı cilt ve göz dokusunun korunmasına yardımcı olur; gece görüşüne yardımcı olur.

D vitamini: Kemikleri ve dişleri güçlendirir; belirli kanserlere ve oto-bağışıklık hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

E vitamini: Sağlığın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde rol oynayan bir antioksidan.

B12 vitamini: Kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olur.

Folat: Yeni hücrelerin üretilmesine ve korunmasına yardımcı olur; bir tür aneminin önlenmesine yardımcı olur Hamilelikten önce ve hamileliğin ilk üç ayında alındığında ciddi doğum kusurlarına karşı korunmaya yardımcı olur.

Selenyum: Vücut dokularının parçalanmasını önlemeye yardımcı olmak için antioksidan görevi görmek için E Vitamini ile birlikte çalışır.

Kolin: Beyin gelişimi ve işlevinde güçlü bir rol oynar.

Vücudumuza Dost

Beyin Sağlığı

Yumurtalar kolin adı verilen bir kimyasal bileşik içerir. Kolin, özellikle zarlarını güçlendirerek ve yapılarını korumalarına yardımcı olarak beyin hücrelerini sağlıklı tutmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu, beyninizin daha uzun süre keskin ve sağlıklı kalabileceği anlamına gelir.

Keskin Gözler

Yumurtalardaki besinler gözlerinizi sağlıklı tutmak ve görüşünüzü keskinleştirmek için mükemmeldir. Yumurtalar katarakt ve maküler dejenerasyon gibi ciddi göz sorunlarının önlenmesine yardımcı olan iki tip antioksidan olan lutein ve zeaksantin içerir. Ayrıca, sağlıklı bir görüşün korunmasında çok önemli olan ve önerilen günlük A Vitamini miktarının yüzde 6’sını karşılarlar.

İyi Kolesterolü Yükseltir

Yumurta yemek, aynı zamanda iyi kolesterol olarak da bilinen Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein’i (HDL) artırmanıza yardımcı olabilir. Tek bir yumurta, 300 mg tavsiye edilen günlük alımın yarısından fazlası olan 212 mg içerir. Yüksek HDL seviyeleri, kalp hastalığı, felç ve diğer sağlık sorunları riskini azaltır. Çalışmalar, altı hafta boyunca günde iki yumurta tüketmenin, HDL seviyesini yüzde 10 oranında arttırmada yardımcı olduğunu göstermiştir.

Güçlü Kaslar

Yumurtalar harika bir protein kaynağıdır ve protein, vücudun her tür dokuyu oluşturmasına ve gücünü korumasına yardımcı olan bir makro besindir. Protein aynı zamanda kas kütlesi oluşturmanın ve kemik sağlığını korumanın önemli bir parçasıdır.

Kemikler İçin D Vitamini

Yumurtalar kemiklerin korunmasına, osteoporozun ve raşitizliğin önlenmesine yardımcı olan yararlı bir D vitamini kaynağıdır.

Cildi Zararlı Güneş Işınlarından Korur

Gözleriniz için faydalı olmasının yanı sıra, yumurtalar cildinizi güneşten korumanıza yardım edebilecek karotenoidlere sahiptir. Bazı çalışmalarda yumurtalardaki besin maddelerinin zararlı ışınların cilt hücrelerinize nüfuz etmesini önlemede yardımcı olabileceği bulunmuştur. Yumurtaların sağladığı UV ışınlarına maruz kalmaktan korunma cilt kanserini önlemede de yardımcı olabilir.

Üzerindeki Numaralar Neyi Anlatıyor?

0 Numaralı Kod

Yumurtanın organik bir şekilde üretildiğini işaret eder. Tavuğa verilen yem organiktir ve tavuğa hiçbir şekilde hormon uygulanmamıştır. Yumurtalar arasında en sağlıklı olanı ve de en pahalısıdır.

1 Numaralı Kod

Gezen tavuk yumurtası kodudur. Tavuğun rahatça gezebileceği alanı mevcuttur. Ama bu tavuklara hormon ya da GDO’suz yem kısıtlaması gibi bir durum söz konusu değildir.

2 Numaralı Kod

Kümes içinde dolaşan tavuktur. Bu tavuklar için dar bir kümes alanı düşünmeyin. Belirli bir alan içerisinde rahat hareket edebilirler. Yine bu koda sahip olanların yem ve hormon konusunda bir kısıtlamaları yoktur.

3 Numaralı Kod

Kafeste büyüyen tavuğun yumurtasıdır. En sağlıksız yumurta diyebiliriz.