Hikayeler Özelliği, Twitter’a Geliyor

Sosyal medyada çoğu uygulamada çokça kullanılan “Hikayeler” (Stories) özelliği yıllar sonra popüler sosyal ağ uygulaması Twitter’a da “Fleets” adıyla geleceği açıklandı.

Snapchat uygulamasıyla başlayan ve 24 saat sonunda kendi kendine silinen “Hikayeler” (Stories) adı verilen özellik, önce Instagram’a gelmesinin ardından tüm popüler uygulamalara yayılmıştı. İş bulma uygulaması olan LinkedIn’de bile kullanılmaya başlanan bu özelliğin ne zaman Twitter’a geleceği de merak ediliyordu. Uygulamasına hikayeler özelliği getirilmemesi için uzun yıllar direnen Twitter da uygulamasına “Hikayeler” özelliğini ekleyeceğini açıkladı.

Twitter Fleets (Twitter Filolar) adı verilen bu özellik bu sitede üye olanların kullanımına bugünden itibaren dünya geneline sunması bekleniyor. Fleets’in özellikleri diğer uygulamalardaki hikaye özelliğiyle aynı olmakla beraber diğerleri gibi 24 saat içinde silinecek. Ayrıca hesabında yer alan paylaşımları kullanıcılar Hikayelerinde paylaşabilecek.

Daha önce Brezilya’da kullanıma açılan Fleets özelliği, Variety’nin haberine göre Güney Kore, İtalya ve Japonya’da da test edilmişti. Bugünden itibaren tüm dünyaya açılması beklenen Fleets özelliğinin ardından Twitter, kısa süre içerisinde özelliği aşama aşama tüm kullanıcılar için aktif hale getirecek.

Fleets ile Twitter içerisinde yer alan paylaşımları veya yazı, metin gibi ögeler oluşturup hesabınız üzerinden 24 saatliğine paylaşılabilir olacak. Twitter’ın Fleets ile ilk hedefi, kullanıcılara “daha spontane paylaşım yapma imkanı” sunmak ve bu paylaşımların arama motorlarına kapalı olmasını sağlamak. Özelliğin test sürecini yöneten geliştiriciler, test bölgelerinde Fleets’in normal Tweet özelliğinden daha çok kullanıldığını gözlemlediklerini ve dünya çapında da aynı şeyi beklediklerini açıkladı.