Hırvatistan’da 6.4 Şiddetinde Deprem Meydana Geldi

Hırvatistan’ın Petrinja şehrinde 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kentte çok sayıda bina yıkılırken bina altında kalan kişiler için arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezinden (EMSC) yapılan açıklamaya göre, yerel saatle 12.20’de (Türkiye saatiyle 14.20’de) meydana gelen ve merkez üssü Petrinja şehri yakınları olan 6,4 büyüklüğündeki deprem sonrası Petrinja Belediye Başkanı Darinko Dumbovic, ülke genelindeki itfaiye ekiplerine yardım çağrısında bulundu.

Yerel medyadaki haberlerde, kentte çok sayıda binanın yıkıldığı, enkaz altında yaralıların olduğu belirtildi. Binalardan çıkarılan ve kendi imkanlarıyla kurtulan yaralılar çevredeki hastanelere sevk edildiği bildirildi. İlk tespitlerde 1 kişinin hayatının kaybettiği açıklanırken yetkililer ölü sayısının artmasından endişeli.

Yardım ekipleri Petrinja’ya yola çıktı

Hükümetten yapılan açıklamada, ülke genelindeki yardım ekiplerinin Petrinja’ya yönlendirildiği belirtilirken, başkent Zagreb’de de hissedilen deprem sonrası şehre giriş ve çıkışlarda yoğunluk yaşandığı ve telefon hatlarının kesildiği bildirildi.

Öte yandan, deprem, bölge ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan ve Slovenya’da da hissedilirken, 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından 4 ve 3 büyüklüğünde artçı sarsıntıların yaşandığı ifade edildi.

Öte yandan, Petrinja’da dün art arda 5 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmiş, bu depremler binalarda hasara yol açmıştı. Deprem aynı sırada canlı yayın yapan kameralara da anbean yansıdı.