Hukuk Öğrencisi, Wikipedia İçin BTK’ye Dava Açtı

Hukuk Fakültesi’nde yüksek lisans yapan Bilge Doğru isimli vatandaş, Wikipedia’nın üç yıllık erişim engelinin vatandaşı manevi açıdan zarara uğrattığını belirterek verdiği dava dilekçesi Bölge İdare mahkemesi tarafından kabul edildi.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre Hukuk Fakültesi Yüksek Lisans öğrencisi Bilge Doğru, Wikipedia’ya 3 yıl boyunca uygulanan erişim yasağı nedeniyle ‘bilgi ve fikirlere ulaşma hakkının sınırlandırıldığını’ gerekçe göstererek BTK hakkında dava açtı ancak Ankara 12. İdare Mahkemesi ‘menfaat bağının bulunmadığı’ gerekçesiyle davayı reddetti. Bölge İdare Mahkemesi, bu kararı bozarak “Bilgiye ulaşma hakkı ihlal edilirse zarar doğabilir ve Bilgi Teknolojileri Kurumu da bunun muhatabıdır” dedi ve davayı kabul etti.

Konuyla ilgili açıklamalar, yüksek lisans öğrencisinin avukatı Acun Papakçı’dan geldi. Papakçı, bölge idare mahkemesinin kararının çok doğru olduğunu ifade ederek, davanın internetin özgürce kullanılabilmesi için bir dönüm noktası olabileceğini söyledi.

Papakçı, bu karar ile erişimi engelleme yetkisine sahip olan resmi kişi ve kurumlar yetki kullanırken hukuka uygun davranmaları gerektiğinin hatırlatıldığını belirterek, “BTK hukuksuz bir erişime engelleme kararı verirken milyonlarca kişinin hakkına müdahale edileceğini ve kullanıcı olan milyonlarca kişinin zararını tazmin etmek zorunda kalabileceğini bilerek takdir yetkisini kullanacaktır. Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun bu sınırlar içinde kalması bilgiye ulaşmanın mümkün olduğu özgür bir Türkiye için zorunludur. Bölge İdare Mahkemesi’nin kararı günümüzde bilgiye ulaşmada temel kaynak olan internetin özgür kalabilmesi için önemli bir dönüm noktasıdır” diye konuştu.