İçişleri Bakanlığı’ndan ‘Eren Operasyonu’ Duyurusu

İçişleri Bakanlığı, Yıldırım Operasyonlarının 10 Ocak’ta tamamlandığını, Eren Bülbül anısına “Eren Operasyonlarının başlatıldığını resmi sitesinden açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, resmi sitesinden Yıldırım ve Kapan operasyonlarını başarıyla gerçekleştirdiklerini belirtirken, 1 Ağustos 2017 tarihinde şehit edilen Eren Bülbül anısına Eren operasyonuna başladıklarını açıkladı.

2020’de Kapan ve Yıldırım Operasyonlarını gerçekleştirdik

İçişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada 2020’de gerçekleştirdikleri operasyon üzerine şu ifadeleri kullandı:

2020 yılında, bölücü terör örgütünü ülke gündeminden tamamen çıkarmak ve bölgede barındığı değerlendirilen teröristleri bulundukları yerlerde imha etmek maksadıyla başlatılan KAPAN ve YILDIRIM OPERASYONLARI başarı ile icra edildi.

15 Temmuz hain darbe girişiminin en genç sivil şehidi 15 yaşında İstanbul’da şehit edilen, Halil İbrahim Yıldırım’ın anısına, operasyona ismi verilerek başlatılan YILDIRIM OPERASYONLARI 10 Ocak 2021 tarihinde tamamlandı.”

Eren Operasyonları başlatıldı

İçişleri Bakanlığı, yayınladığı açıklamayla Eren Operasyonu’nun detaylarını da şu sözlerle anlattı:

Bu toprakların vatanımız içinde kalması için canlarını feda eden bütün şehitlerimizin ve özellikle 11 Ağustos 2017 tarihinde, bölücü terör örgütü mensuplarınca şehit edilen Eren Bülbül’ün aziz hatırasına ithafen 2021 yılı ile birlikte EREN OPERASYONLARI başlatıldı.

Bu kapsamda ilki Tendürek bölgesinde başlatılan “EREN-1 TENDÜREK OPERASYONU”nda; Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH) ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan 1.071 personel 72 operasyonel tim görev alıyor.

2020 Operasyon istatistikleri açıklandı

İçişleri Bakanlığı, ayrıca 2020 yılına ait yapılan operasyonlara ait istatistikler paylaştı. Bu istatistikler şöyle:

YILDIRIM OPERASYONLARI kapsamında icra edilen,

20 büyük,
89 orta,
11.624 küçük olmak üzere
Toplam 11.733 operasyonda,
153 terörist (149 ölü, 4 sağ) etkisiz hale getirilmiş,
90 işbirlikçi yakalanmış,
707 mağara, sığınak ve depo imha edilmiş,
258’i ağır ve uzun namlulu olmak üzere toplam
278 silah,
215 EYP,
399 el bombası,
2 ton 478 kg patlayıcı madde,
38 milyon kök kenevir,
17,7 ton esrar ile çok miktarda gıda ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

İçişleri Bakanlığı son olarak “Yurt içinde terörün tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik yürütülen EREN OPERASYONLARI, halkımızın desteği ile İNANÇLI ve KARARLI bir şekilde başarı ile devam ediyor.” ifadesiyle açıklamasını bitirdi.