İlk Doz Aşıdan Sonra Virüs Kapanlar, Sil Baştan Aşı Olacak

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, korona virüs aşısının ilk dozunu olduktan sonra yeniden virüs kapanların ikinci doz aşı olmayacaklarını, 180 gün sonra belirlenen aralıklarla tekrar iki doz aşı uygulandığını söyledi.

Daha önce Çin’den gelen SinoVac ve yakın zamanda başlanan Almanya’dan gelen Pfizer-BioNTech aşılarının uygulanma süreci devam ediyor. Yakın zamanda 60 yaş ve üzerine randevuya açılan aşı çalışmalarında toplam uygulanan 1. doz sayısı 11 milyona dayandı. 7.5 milyon kişi 2. doz korona virüs aşısını başarıyla aldı.

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, korona virüs aşısının birinci dozu sonrası nadir de olsa test sonucu pozitife dönen vatandaşların olduğunu belirtti. Böyle bir durumda aşılamanın ikinci doz safhasına geçilemediğini ve yaklaşık 6 ay (180 gün) bekleme süresi olacağını belirten Hülür, şu sözleri kullandı:

“Eğer ilk aşıyı olduktan sonra pozitif tespit edildiyse, bakanlığımızın E-nabız üzerindeki sistemi, aşı için öncelikli grupta olunmadığı mesajını veriyor. Pozitif olanlara iyileşmenin olduğu 10 günden sonra 180 gün takvimi işletiyor. 180 günün sonunda tekrar aşı yapılabiliyor ve başa dönülüyor. Yani o kişi yeniden iki doz aşı olmak durumunda. Şu anda hakkı gelmiş 60 yaşında ama 1 ay önce pozitif olan bir kişiye de, aşı için öncelikli grupta olduğu ancak daha önce Covid-19 geçirdiği için aşı yapılamaz uyarısı geliyor.”

Hülür, vatandaşların tedbirlerini elden bırakmamasını ve sürecin sonunu sabırla beklenmesi gerektiğinin de altını çizdi.