İngiltere’de Yeni Mutasyon Kontrolden Çıktı

İngiltere’de korona virüsü salgını etkisini artırıyor. Başbakan Boris Johnson’ın dün söylediği “Virüs mutasyona uğradı, yüzde 70 daha bulaşıcısözlerine Sağlık Bakanı Matt Hancock’tan açıklama geldi. Hancock,Kontrolü kaybettikdedi.

2 milyondan fazla vakanın görüldüğü İngiltere’de mutasyona uğramış korona virüsü paniği yaşanıyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün yaptığı, “Mutasyon geçirmiş korona virüsü önceki virüse göre yüzde 70 daha bulaşıcı” açıklamasının ardından bugün kabineden kritik bir açıklama geldi.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, mutasyona uğramış yeni korona virüsünün kontrolden çıktığını açıkladı. Sky’da Sophy Ridge’in programına katılan Hancock, “Vaka sayısında adeta patlama yaşandı ve gidecek çok yolumuz var. Aşılar tamamlanmadan kontrol altına almak çok zor gözüküyor” dedi.

‘Virüsün Bu Kadar Hızlı Yayılacağını Tahmin Etmiyorduk’

Mutasyona uğramış korona virüsünün kontrolden çıktığını vurgulayan Hancock, “Orijinal planımızda virüsün mutasyona uğrayacağına dair bir bilgimiz yoktu. Mutasyona uğramış virüsün bu kadar hızlı yayılacağını tahmin etmiyorduk. VUI-202012/01 ismi verilen bu virüsün orijinal korona virüsüne göre daha hafif olduğuna dair bir kanıt yok” dedi.