IPSOS: Türkiye’de Mutluluk Oranı Son 9 Yılda %30 Düştü

IPSOS araştırma şirketi, Türkiye’de yapılan mutluluk anketinde son 9 yılda %89’dan %59’a gerilediğini açıkladı. Küresel mutluluk istatistiklerindeyse 2011 yılına göre 14 puan düşüş yaşandığı açıklandı.

Kürsel mutluluk araştırmaları yapan IPSOS, 2011 yılında yaptığı kürsel mutluluk araştırmalarını bu yıl yeniden yaptı. Ülkemizde ve dünyadaki mutluluk oranlarını açıklayan şirket, Türkiye hakkında şok açıklamada bulundu. 9 Yılda Türkiye’nin mutluluk oranı %89’dan %59’a gerilediği açıklandı.

27 Ülkede 19 bin 516 katılımcıyla yapılan araştırmada dünya genelinin mutluluk oranının %63 olduğunu açıkladı. Türkiye’nin %59’la dünya ortalamasının altında kaldığı resmi olarak IPSOS tarafından doğrulandı. İstatistiklere göre en sert düşüş yaşayan ülkenin Türkiye olduğu açıklandı.

Aynı istatistikte Dünya’nın mutluluk oranı 2011’deyken %77 olduğu ve 9 yıl içinde %14 oranında düştüğü açıklandı.

Türkiye’de en büyük mutluluk kaynağı “Sosyal Medya”

Araştırmada insanlara mutluluk kaynakları soruldu. Dünya genelinde insanların mutluluk kaynakları %59 ile Sağlık, %49 ile çocuk, eş veya sevgili ilişkileri, %48 hayatının anlamını keşfetmek ve %45 yaşam koşulu ile açıklanırken bu istatistiklerin mutluluk oranı üzerindeki etkisi gözlendi.

Türkiye’de ise sanılandan farklı bir sonuç çıktı. Araştırmaya göre Türkiye’de en büyük mutluluk kaynağı sosyal medya oldu. Dünya genelinde Türkiye, Sosyal medyayı en büyük mutluluk kaynağı gören ülke olurken bu oran dünyada %45 iken Türkiye’de %70. Ayrıca ” Başarılı insan olarak tanınmak” dünya ortalamasının yaklaşık 2 katı yani %65 olduğu açıklandı.

Dünya’nın en mutlu ülkesi: Çin

Araştırmada en mutlu ülke %93 ile Çin çıkarken onu %87 oranıyla Hollanda ve %80 ile Suudi Arabistan takip etti. Çin 9 yılda %15 oranındaki keskin artışla 2011’de en mutlu 3. ülkeyken bu yıl en mutlu ülke olmayı başardı.

Mutluluk oranı artışı yaşayan diğer ülkeler ise Malezya ve Rusya olarak açıklanırken diğer ülkelerde ufak ve büyük çaplı değişimler oldu.

En mutsuz ülke: Peru

Araştırma içerisinde en mutsuz ülke %32 ile Peru oldu. Peru’yu %35 ile Şili ve %38 oranıyla İspanya oldu.

Türkiye gibi mutluluk oranı keskin düşüş yaşayan ülkeler ise sırasıyla Meksika, Güney Afrika, Arjantin ve İspanya oldu. Mutluluk oranlarının düşmesinde salgınlar, felaketler ve ekonomik olayların yaşanması etkili olduğu istatistik detaylarında da yer almıştır.